Színes és globális Mars-térképet mutatott be Kína
A kínai űrkutatás napja alkalmából hétfőn a kelet-kínai Hefeiben bemutatták az első nagy felbontású színes Mars-térképet, ami a Tienven–1 Mars-szonda felvételei alapján készült – számolt be az MTI.
A vörös bolygóról készült, 76 méteres térbeli felbontású színes térképet a Kínai Nemzeti Űrhivatal (CNSA) és a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) tette közzé.
A Mars körül keringő Tienven–1 misszió kamerája nyolc hónap alatt, 2021 novembere és 2022 júliusa között 284 felvételt készített, amik a Mars teljes felszínét lefedték. A Földre továbbított felvételek alapján több mint 14 ezer kép feldolgozásából született a bolygó színes térképe.
A Marsról készült nagy felbontású képek segítségével a kutatók számos helyszínt azonosítottak, ezek közül 22 százezernél kisebb lakosságú kínai településekről kapta a nevét a Nemzetközi Csillagászati Unió szabályainak megfelelően.
A Tienven–1 Mars-szondát 2020 júliusában indították útnak, és 2021 februárjában lépett a bolygó körüli pályára. A küldetés Csu-zsung Mars-járója 2021 májusában landolt a bolygón és kezdte meg működését, 358 marsi nap alatt 1921 métert haladt, és jelenleg alvó üzemmódban van.
A Mars körül keringő kínai űrszonda a CNSA közlése szerint már több mint ezer napja végez tudományos kutatásokat és gyűjt adatokat a bolygóról.
A kínai Tienven–1 sikeres küldetése előtt amerikai és orosz űrjármű is landolt már a Marson, emellett India, az Európai Űrügynökség (ESA) és az Egyesült Arab Emírségek űrszondái is a bolygó körül keringenek.