A kihalás fenyeget több teknősfajt is
További Tudomány cikkek
- Ritka állatfajt találtak a tengerben, már a dinoszauruszokkal is együtt élhetett
- Nem várt helyről került elő Winston Churchill egyik híres levelének kézirata
- Gigantikus víztározót találtak az űrben, egy fekete lyuk mellett
- Az időszakos böjtbe belekopaszodhatunk
- Megszólalt a NASA egyik pilótája: A semmiből tűnt fel két fémgolyó, a radar sem észlelte őket
Drámaian növekszik az orvvadászok száma Ázsiában, akik Sung Yik-hei egyetemi docens szerint a teknősök utolsó mentsvárát, Hongkongot is elkezdték bevenni. A Lingnan Egyetemen tanító férfi több mint egy évtizede figyeli a város teknősállományát, amely a becslései szerint ez idő alatt 60-80 százalékkal csökkent.
Úgy vélte, hogy a teknősök helyzetének nyilvánosságra hozatala lehet az utolsó esélye, hogy megmentsék őket a kihalástól, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy meg kell törni azt a titkolózást, amely oly sokáig védte őket.
Korábban nem akartuk elmondani az embereknek, hogy Hongkong mekkora teknőspopulációval rendelkezik, mert attól tartottunk, hogy majd vadászni kezdenek rájuk, de a helyzet elérkezett egy olyan pontra, amitől már nem lehet rosszabb
– magyarázta a CNN-nek Sung.
A populációk között, amelyek megőrzéséért küzd, számos faj megtalálható, például a Cuora trifasciata, amelyet egykor a gyógyászatban is használtak, de ma már leginkább egzotikus háziállatként ismert – ritkasága és furcsa külseje miatt csak még értékesebbé vált az orvvadászok számára.
Cuora trifasciata, three-striped box turtle 🥳#UJR1984#urbanjunglereptilehk#cuora #boxturtle pic.twitter.com/6z9YgXDrWo
— Michael_Gekkota (@Michael_Gekkota) March 17, 2020
A vevők ugyanis a fejükön található aranycsíkokat a jólét szimbólumának tekintik, és szélsőséges esetekben akár több százezer dollárt is hajlandók fizetni érte.
Sung szerint körülbelül 100 példányt tartanak még Hongkongban, mely a világ egyik utolsó jelentősebb számú populációja.
Hasonlóan nehéz helyzetben van a Sacalia bealei is, amelyből kevesebb mint 200 példányt tartanak számon Hongkongban, és ismeretlen – de feltételezhetően nagyon kis számban – a kínai szárazföldön.
ジャノメイシガメ
— woodbell3023 (@woodbell3023) March 13, 2022
中国CB
アダルト〜ヤング
Sacalia bealei pic.twitter.com/9kH3QCB69T
Ezeknek a teknősöknek a tarkóján két szem alakú mintázat található, mely feltételezhetően egy evolúciós tulajdonság, amely a ragadozók elriasztására szolgál.
Egyedi külseje miatt az egzotikus állattartók számára is prémiumnak számít, és értéke ugyan meg sem közelíti a Cuora trifasciatáét, a vevők még így is több száz dollárt fizetnek értük a feketepiacon.
A CNN információi szerint a hongkongi rendőrség jelenleg is aktívan foglalkozik a orvvadászat visszafokozásával, a természetvédők szerint azonban nagyobb volumenű akciókra lenne szükség.
(Borítókép: Cuora trifasciata. Fotó: Peter Byrne / PA Images / Getty Images)