Egy Homo sapiens maradványaira bukkantak Franciaországban
Egy Homo sapiens csecsemő csontját azonosították tudósok egy franciaországi barlangban, amelyben a feltételezések szerint kizárólag Neander-völgyiek éltek. A több mint 40 ezer esztendős lelet révén új szempontok tárulnak fel a Nyugat-Európában élő első modern emberek és eltűnt ősi rokonaik közötti kapcsolatokat illetően – adta hírül az MTI.
Bruno Maureille, a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (CNRS) igazgatója volt a kutatás vezetője. A tanulmányt a Nature Scientifique Reports című tudományos folyóiratban közölték.
A Neander-völgyiek szakértője 1949 és 1963 között feltárt emberi kövületek leltárán dolgozott Burgundiában. Itt gazdag, Neander-völgyieknek tulajdonított szerszámgyűjteményt és emberi csontokat találtak, amelyek az időszámításunk előtt 45 000 és 41 000 között úgynevezett chatelperroni kultúrával kapcsolatosak.
A Nemzeti Őstörténeti Múzeumban őrzött 64 kövületet megvizsgálva Bruno Maureille egy csecsemő felső medencecsontjára bukkant, amely különbözött a többitől.
A morfológiai különbségből megértette, hogy a kisgyermek nem Neander-völgyi volt.
A kis csont morfometrikus 3D-s elemzése Neander-völgyi csecsemők két jó állapotban megmaradt csípőtányérjával összehasonlítva kimutatta, hogy egy anatómiailag modern emberről van szó, amely azonban még különbözik a ma élő emberektől.
Ez az első alkalom, hogy modern embert találunk egy chatelperroni kultúra korából származó ásatáson
– mutatott rá Bruno Maureille.
A felfedezés felveti a két biológiailag különböző emberfaj közötti esetleges érintkezés kérdését.