Riasztóan emelkedik a rákos megbetegedések aránya a fiatalabbak körében
További Tudomány cikkek
Világszerte drámaian megnőtt a rákos megbetegedések aránya az 50 év alattiak körében. Évente több mint egymillió 50 évesnél fiatalabb ember hal meg rákban, és az előrejelzések szerint 2030-ra további 21 százalékkal nő majd a számuk. A legveszélyeztetettebbek a most negyvenes éveikben járók.
Az első globális kutatás
A BMJ Oncologyban megjelent új tanulmányt az Edinburghi Egyetem és a kínai Hangzhoui Zhejiang Egyetem Orvostudományi Karának munkatársai készítették, ez az első ilyen, ami az egész világra vonatkoztatva analizálta a fiatalabb felnőttek kockázati tényezőit. A legtöbb korábbi vizsgálat a regionális és országos különbségekre összpontosított.
A kutatók 1990 és 2019 között 204 ország adatait analizálták és megállapították, hogy 2019-ben több mint 3,26 millió rákos megbetegedést jelentettek ezekben az országokban a fiatalabbak (14–49 év közöttiek) körében, szemben az 1990-es 1,82 millióval.
A halálozások száma az 1990-es mintegy 800 ezerről 2019-re 1,06 millióra emelkedett.
A vizsgált 29 ráktípus közül 2019-ben a mellrák vezette a listát. Az 1990 és 2019 közötti változások becsléséhez minden 14 és 49 év közötti ember megbetegedését, halálozását, de az egészségügyi következményeket és hozzájáruló kockázati tényezőket is vizsgálták.
Hajlamosító tényezők
A prosztatarák és a nasopharyngealis (orr-garat) rák esetszámai emelkedtek a leggyorsabban a 30 év alatt. A tanulmány következtetése, hogy bár a genetika szerepe nem elhanyagolandó, a helytelen táplálkozás (a vörös hús és nátriumgazdag étrend, kevés gyümölcs és tejtermék), az alkohol és a dohányzás, a stressz, a fizikai inaktivitás, a magas vércukorszint és az elhízás is fontos hajlamosító tényező a rák kialakulásában.
De tény, hogy az egészségügyi ellátás elérhetősége is befolyásolhatja az esetek és a halálozások számát.
A fiatalok hajlamosak elhanyagolni a szűrést
– mondta dr. Christopher Flowers, a Texasi Egyetem onkológusa.
Az Egyesült Államokban a vastagbélrákszűrések megkezdésének ajánlott korát nemrég 50-ről 45 évre, míg a mellrákszűrését 50-ről 40-re csökkentették.
Fontos, hogy mind a mellrák, mind a vastagbél- és méhnyakrák jól szűrhető, és a megelőzés kulcsfontosságú!
A korai kialakulású rákos megbetegedések legmagasabb aránya 2019-ben Észak-Amerikában, Óceániában és Nyugat-Európában volt. Az alacsony és közepes jövedelmű országokban főleg a nőket érintette.