Fontos tudományos tagságot kapott Krausz Ferenc
Az új, tizenkét tagú Nemzeti Tudománypolitikai Tanács 2023 májusában alakult meg, és a kormány stratégiai tanácsadó testületeként szolgál a tudománypolitika és az innováció területén.
Ezt követően júliusban megalakult a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) új, immár kilenc tagú Irányító Testülete is, amelynek elsődleges feladata a kutatóintézet-hálózat megemelése és nemzetközi erőtérbe helyezése – áll a közleményben.
A kutatási források hatékony elosztása érdekében újonnan létrejött Kutatási Kiválósági Tanács a magyar tudománypolitika irányítási rendszerét teljesíti ki, és feladata lesz a kiválósági alapú kutatási támogatások rendszerének kialakítása is.
Az új tanács tagjai között lesz az attoszekundumos fényimpulzusok kutatásáért Nobel-díjat kiérdemlő Krausz Ferenc is.
A HUN-REN Irányító Testületét és a Kutatási Kiválósági Tanács tagjait is Csák János miniszter Freund Tamás MTA-elnökkel egyeztetve kérte fel és nevezte ki. A héttagú testület tagja lesz
- Aczél Petra társadalomtudós,
- Greiner István, a Richter Nyrt. kutatási és fejlesztési igazgatója,
- Kondorosi Éva növénybiológus,
- Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus,
- Perczel András biokémikus,
- Röst Gergely matematikus,
- valamint a műszaki tudományok területén dolgozó Stépán Gábor.
A Kutatási Kiválósági Tanács lesz az első számú letéteményese a Krausz Ferenc professzor által is javasolt egységes, kiválóságon alapuló kutatói életpályamodell kialakításának.
„A kormány célja, hogy 2030-ra Magyarország a világ legjobb 25, Európa legjobb 10 innovátor országa közé kerüljön, és a jelenlegi egymillió magyar lakosra jutó mintegy hatezer kutató száma kilencezerre nőjön az évtized végére” – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium.