A pezsgő szuperszonikus lökéshulláma szilveszterkor is veszélyes lehet
A Bécsi Műszaki Egyetem Folyadékmechanikai Intézetének doktorandusza, Lukas Wagner vezette az új kutatást, amely most szilveszter előtt különösen aktuális, mert a pezsgős üveg kinyitásának mechanikáját tárja fel – írta meg a Daily Mail.
A pezsgősüvegek vastagabbak és nehezebbek, mint a borosüvegek, hogy visszatartsák a hatalmas nyomást, amit az erjedés során keletkező szén-dioxid-buborékok generálnak, ezért is kell a parafát drótketreccel lezárni. Amikor kinyitjuk a pezsgőt, a palackban lévő sűrített gáz kifelé hajtja a dugót, és erőteljes pukkanással elrepül.
A bécsi tudósok komplex számítógépes szimulációkkal vizsgálták, hogyan viselkedik a kilökődött parafa és az azt kísérő gáz. Míg a parafa körülbelül 20 méter/másodperc sebességgel kilökődik, a gáz áramlása sokkal gyorsabb, akár 400 méter/másodperc sebességet is elérhet. A gáz áramlásának van egy pontja, ahol a nyomás hirtelen megváltozik, ez a Mach-szám, amit akkor használnak, amikor egy objektum nagy sebességgel halad egy közegben, vagy nagy sebességű közegeknek olyan csatornákban áramlása során, mint például a sprayk vagy szélcsatornák.
Hasonló jelenségek történnek a szuperszonikus repülőgépeknél, amikor a kipufogógáz nagy sebességgel lép ki a hajtóművekből
– állította párhuzamba a pezsgőt és a repülőket Stefan Braun, a tanulmány egy másik bécsi szerzője.
A nyitáskor hallható pukkanás egyrészt azért történik, mert a parafa nyomást hoz létre, amikor elhagyja a palackot és kitágul, másrészt lökéshullámot generál a szuperszonikus gáz. A jelenség nagyon hasonlít a repülőgépek hangrobbanására.
Egy másik kutatócsoport az év elején felfedte, hogy a pezsgőben lévő buborékok azért pezsegnek fel tökéletesen egyenletesen (ellentétben a sörben lévőkkel), mert a nagyobb buborékok és a speciális fehérjék stabilizálják a buborékláncokat, lehetővé téve, hogy egyenes vonalban emelkedjenek fel.