Magyar csillagász fedezte fel a Föld felé tartó aszteroidát
Sárnecky Krisztián nem először előzött meg mindenkit kisbolygóészlelésben: 2022 márciusában is a becsapódás előtt két órával fedezett fel egy aszteroidát, két éve januárban a Piszkéstetői Obszervatóriumban ismeretlen üstököst fedezett fel, majd ugyanakkor (január 1-jéről 2-ra virradó éjszakán) két földközeli kisbolygót is talált.
A magyar csillagász most vasárnap kora hajnalban megint újdonságra bukkant, mikor jelezte, hogy kisbolygó tart Európa felé – számolt be az rtl.hu.
Éles szemének köszönhetően az aszteroidáról több felvételt is készítettek, többek között Lipcsében, Berlinben és Prágában is.
Az aszteroida hajnali fél 2-kor lépett be a Föld légkörébe Berlin felett, és a 2024 BX1 névre keresztelték. Körülbelül egyméteres volt, és darabjaira hullott a légkörben, de elképzelhető, hogy egyes darabjaival a Földön is találkozhatunk.
Thanks to my wonderful colleague @allplanets I knew where and when to look for a #meteor coming down over #Berlin tonight. Here's the video! pic.twitter.com/kBhGz6Ahir
— Michael Aye (@michaelaye@mastodon.online) 🇩🇪🇺🇦 (@michaelaye) January 21, 2024
(Borítókép: Egy meteor világítja meg az eget Berlin felett, Németországban, 2024. január 21-én. Fotó: Michael Aye / Franck Marchis / Reuters)