Pszichedelikus gyógyszer segíthet az evészavarosoknak
További Tudomány cikkek
- Itt van a karácsonyfa-szindróma: évente egyszer jelentkezik, de annál irritálóbb
- Ezt választották a 2024-es év szavának – de mit is jelent pontosan az agyrothadás?
- Megfejtették egy 4500 éves társasjáték szabályait
- Különleges kincsekre bukkantak az Északi-tenger fenekén
- Tényleg egy lapos korongon élünk, és 46 méteres jégfal vesz minket körbe?
A pszichiátriai betegségek között az anorexia az egyik legveszélyesebb, ami nagyon magas halálozási aránnyal jár. Hatásos gyógymódja még mindig nincs, a leggyakrabban gyógyszeres kezelést alkalmaznak antidepresszánsok formájában. De az eredmények nem százszázalékosak, ezért a kutatók és az orvosok újabb és újabb gyógymódokat keresnek.
A pszilocibin egy pszichoaktív vegyület, ami bizonyos gombafajokban (amiket sokszor varázsgombáknak is hívnak) található, és az agyban a szerotoninreceptor egy specifikus altípusára hat. Ez befolyásolja, sőt megváltoztatja a hangulatot, a megismerést és az észlelést.
Depresszióra már bevált
A pszilocibin lehetővé teszi a tudat megváltoztatásával, hogy a vele kísérletezők máshogy nézzenek életükre, kapcsolataikra. Épp e hatás miatt lehet hatékony segítője a depresszió kezelésének.
Funkcionális MRI-vizsgálatok alapján kimutatták, hogy a pszilocibin mérsékli a mediális prefrontális kéreg aktivitását, ami az agy számos kognitív funkcióját szabályozza. A vegyület csökkenti a kapcsolatokat e terület és a hátsó cinguláris kéreg között, ami a memória és az érzelmek szabályozásában játszik szerepet. A hálózat aktivitásának csökkentésével a pszilocibin megszüntetheti az énkontrollt, és a külvilág észlelése élesebbé válik.
Egy 6 hetes, 104, 21 és 65 év közötti felnőtt bevonásával végzett vizsgálatban 5 mg-os pszilocibinadagot adtak a kísérleti alanyoknak, ami meglepően gyors és tartós antidepresszáns hatást okozott. Ráadásul semmilyen mellékhatást nem tapasztaltak.
Tulajdonképpen az evészavaroknál a hallucinogén anyagokkal való kísérletezés nem is meglepő, hiszen azokon a tévképzeteken, amik szerint egy 40 kilós nő vagy férfi kövérnek látja magát, valamilyen agyi átállítás vagy stimuláció segíthet a leghatékonyabban. Az evészavarokat kognitív rugalmatlanság jellemzi, ezt a tünetet terápiás beavatkozással kell javítani és átformálni, hogy az ideális testúly elérése után is fennmaradjon a flexibilitás.
A pszilocibin az agyra hat, és az már kiderült, hogy a depresszió kezelésében is hatásos lehet.
Képes megtörni a merev gondolkodási mintákat, amik a betegség jellemzői.
Az ausztrál Monash Egyetemen folynak olyan kísérletek, amik a pszilocibin és a diéta, testmozgás kapcsolatát vizsgálják. Patkányokat teszteltek, amik bármennyit sportolhattak (volt egy futókerekük), de nem ehettek korlátlanul. Így szokták modellezni az anorexia körülményeit állatoknál. Kiderült, hogy a pszilocibin segít az egészséges testsúly fenntartásában még az étkezési korlátozások mellett is. És a pszilocibinnel táplált állatok kognitív rugalmassága is fokozódott, amit tanulási feladatokkal mértek.
Az a rágcsálócsoport, amelyik kapott egy kis pszilocibint, a kontrollcsoporthoz képest nem vesztett súlyt, gyorsabban alkalmazkodott és reagált a tanulási képességet vizsgáló feladatokban. Specifikus receptorblokkolók használatával a kutatók az 5-HT1A szerotoninreceptort is be tudták azonosítani, ami hozzájárul a pszilocibin kognitív előnyeihez.
A kutatók reményei szerint a megfelelő módon adagolt hallucinogén az agyban lévő szerotoninreceptorokat aktiválja, így megváltozik a tudatállapot, és módosulnak az evés körül kialakult mentális blokkok is. De a humán, beigazolt eredmények még váratnak magukra, és tény, hogy nem minden patkány reagált egyformán az anyagra. Úgyhogy további kutatásokra van szükség, hogy kiderüljön, mindenkinél alkalmazható-e a pszilocibinkúra.