Befolyásolják a természet működését az egész éjjel égő utcai lámpák
Pekingben 180, közvilágítással megvilágított fát tanulmányoztak, megmérve, hogy az egyes fák mennyi fényt kapnak, továbbá majdnem 5500 levelet tanulmányoztak különböző tulajdonságaik miatt, közölte a Sky News.
A levelek szívósságát, a nitrogénszintet, a tannin- és víztartalmat mérték, ami a tudósoknak képet adott arról, hogy a fák hogyan használják fel erőforrásaikat. A stressz alatt álló növények gyakran arra fordítják energiájukat, hogy megvédjék magukat azáltal, hogy tanninnal ellenállóbbá teszik leveleiket.
A megfigyelések szerint ez történik a természetes és mesterséges fény által folyamatosan megvilágított fákkal.
Minél több mesterséges fényt kaptak éjszaka, annál ellenállóbbak lettek a levelek.
A legellenállóbb leveleket a legvilágosabb, a legjobban megvilágított területeken találták, és nem mutatták annak jeleit, hogy rovartámadás érte volna őket. Ellenállóbb szerkezetük miatt a levelek valószínűleg lassabban bomlanak le, ami megváltoztathatja a fák alatti és körüli talaj összetételét.
Nem csak a növényekre van hatással a mesterséges fény
Az utcai lámpák nemcsak a növények szerkezetét változtatják meg, hanem számos módon befolyásolják a körülöttük lévő környezetet. A madarak, mint a vörösbegyek és a varjak, énekelnek és táplálékot keresnek éjszaka, amikor mesterséges fény közelében élnek, a British Trust for Ornithology szerint.
A kékcinkéről azt is megállapították, hogy napokkal korábban tojnak tojásokat, ha mesterséges fény érte őket. Az Egyesült Királyságban sok utcai lámpát környezetbarát LED-izzókra váltottak a hagyományos nátriumlámpák helyett, amelyeket Pekingben használnak. Az Egyesült Királyság ökológiai és hidrológiai központja, a Newcastle-i Egyetem és a Butterfly Conservation 2021-es tanulmánya azonban úgy véli, hogy az új LED-izzók még károsabbak a rovarok számára.
Az új izzók 52 százalékkal csökkentették a sövényekben élő lepkék hernyóit a közeli megvilágítatlan területekhez képest, míg a nátriumlámpák csak 41 százalékkal csökkentették a populációt. A kutatók úgy vélik, hogy az utcai lámpák elriaszthatják az éjszakai lepkéket a peterakástól, vagy könnyebben észlelik őket a denevérek.