A valaha volt második legnagyobb gyémántot áshatták ki Afrikában
További Tudomány cikkek
A drágakövek hallatán a hétköznapi emberek legtöbbje számára először a gyémánt ugrik be, amely sokak családi örökségében, nyakláncában vagy fülbevalójában is fellelhető kis méretben. Így sokszor már eszünkbe sem jut, mennyire ritka, ha ezekből a kövekből meglehetősen nagy darabokat tudnak a felszínre hozni.
Részben emiatt is óriási siker, hogy
Botswanában egy speciális röntgentechnikának köszönhetően most megtalálhatták a 2492 karátos drágakövet, amely így a világ valaha volt második legnagyobb csiszolatlan gyémántja.
A Lucara kanadai bányászati cég által feltárt drágakő a világhírű Cullinan-gyémánt felfedezése óta eltelt 120 év legnagyobb gyémántja. A listavezető, 3106 karátos követ 1905-ben találták meg a szomszédos Dél-Afrikában, és kilenc különálló kőre vágták szét, amelyek egy része ma a brit koronaékszereket díszíti – írja a CBS News.
William Lamb, a Lucara elnök-vezérigazgatója a vállalat által adott nyilatkozatban elmondta, a felfedezés nem csak a drágakő mérete miatt fontos, hanem az új technológiában rejlő potenciál bizonyítása miatt is.
Ez a lelet nemcsak a Karowe-bányánkban rejlő, figyelemre méltó potenciált mutatja be, hanem fenntartja stratégiai befektetésünket az élvonalbeli XRT-technológiába is. Egy ilyen masszív, kiváló minőségű kő sértetlen visszanyerésének képessége bizonyítja a gyémántok felkutatására irányuló megközelítésünk hatékonyságát, és elkötelezettségünket az iránt, hogy maximalizáljuk a profitunkat a részvényeseink és az üzletfeleink számára
– mondta William Lamb, a Lucara elnök-vezérigazgatója a vállalat által közölt nyilatkozatban. A szóban forgó bánya körülbelül 500 kilométerre található az afrikai ország fővárosától, Gaborone-tól.
Az elmúlt években két másik hatalmas gyémántot is találtak a bányában – az 1758 karátos Sewelót és az 1109 karátos Lesedi La Ronát. 2017-ben Laurence Graff brit gyémántmágnás 53 millió dollárt (18,7 milliárd forintot) fizetett az 1109 karátos Lesedi La Ronáért. Két évvel később, 2019-ben a Louis Vuitton is mélyen a pénztárcájába nyúlt, a divatóriás ugyanis megvásárolta az 1758 karátos Sewelót, amely vélhetően még drágább volt, mint a Graff által megvásárolt kő.
Botswana a világ egyik legnagyobb gyémánttermelője, a gyémántszektor az ország egyik fő bevételi forrása, így vélhetően nem utoljára hallhatunk a környékről hasonló felfedezés kapcsán.
(Borítókép: Rhj / iStockphoto / Getty Images Hungary)