Mi az az Oropouche-láz, amire sem oltás, sem gyógyszer nincs még?
További Tudomány cikkek
Több mint 20, Kubából az Egyesült Államokba visszatérő ember fertőződött meg egy bogarak által terjesztett vírussal az elmúlt hónapokban – közölték kedden szövetségi egészségügyi tisztviselők. Mindannyian az Oropouche-láz nevű betegségben, más néven lajhárlázban szenvedtek.
Egyikük sem halt meg, és egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a vírus terjedne az Egyesült Államokban – írta meg az AP. A tisztviselők azonban arra figyelmeztetik az amerikai orvosokat, hogy a Kubából és Dél-Amerikából érkező utazóknál figyeljék a fertőzést.
Az Oropouche egy olyan vírus, amely az erdős trópusi területeken őshonos. Először 1955-ben azonosították egy 24 éves erdei munkásnál Trinidad szigetén, és egy közeli faluról és vizes élőhelyről nevezték el.
Néha lajhárláznak is nevezték, mivel a vírust először vizsgáló tudósok egy háromujjú lajhárban találták meg, és úgy vélték, hogy a lajhárok fontos szerepet játszanak a vírus rovarok és állatok közötti terjedésében.
A vírust az emberre legyek és egyes szúnyogfajok is terjesztik. Az emberek az erdős területek látogatása közben fertőződtek meg, és feltehetően ők juttatják el a vírust a városokba, de emberről emberre történő terjedést még nem dokumentáltak.
Egyelőre sem oltás, sem gyógyszer nincs ellene
Tavaly év végétől kezdve a vírust masszív járványok okozójaként azonosították az Amazonas vidékén, ahol már addig is ismert volt, valamint új területeken Dél-Amerikában és a Karib-térségben. Bolíviából, Brazíliából, Kolumbiából, Kubából és Peruból mintegy 8000 helyi megbetegedést jelentettek.
Az Egyesült Államokban és Európában eddig mindössze néhány beutazónál diagnosztizálták. Az Egyesült Államok Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) kedden közölte, hogy
eddig 21 amerikai esetet jelentettek – húszat Floridában és egyet New Yorkban –, és mindegyik fertőzött Kubában járt.
Az európai egészségügyi tisztviselők korábban azt mondták, hogy 19 esetet találtak, szinte mindet utazók között.
A tünetek hasonlónak tűnhetnek más trópusi betegségekéhez, mint például a Dengue-láz vagy a Zika-vírus, de a maláriához is hasonlít. Gyakori a láz, a fejfájás és az izomfájdalom, és néhány fertőzött embernél hasmenés, hányinger, hányás vagy kiütés is előfordult.
Egyes betegeknél a tünetek visszatérnek, és húszból egy betegnél súlyosabb tünetek, például vérzés, agyhártyagyulladás és gerincvelő-gyulladás jelentkezhetnek. Ritkán halálos kimenetelű, bár a közelmúltban két egészséges brazil fiatal haláláról érkezett jelentés.
A fertőzés megelőzésére nincs védőoltás, és a tünetek kezelésére sem állnak rendelkezésre gyógyszerek.
Brazíliában a hatóságok vizsgálják azokat a jelentéseket, amelyek szerint a fertőzés terhes nőknél a magzatokra is átterjedhet – ez potenciálisan ijesztő visszhangja annak, amit a közel egy évtizeddel ezelőtti Zika-járványok idején tapasztaltak.
A CDC azt ajánlotta, hogy a terhes nők kerüljék a nem létfontosságú kubai utazásokat, és minden utazónak azt javasolták, hogy tegyenek lépéseket a rovarcsípések megelőzésére, például használjanak rovarriasztót, és viseljenek hosszú ujjú inget és hosszú nadrágot.