Új kutatás tárta fel, mit tegyünk, hogy szimpatikusabbak legyünk
Kommunikációnk nagy részét teszik ki a non-verbális jelzések, gesztusaink, mimikánk, amik nagyban befolyásolják megítélésünket is. Egy új kutatás szerint ezek közvetítitik érzelmeinket, és a Nottingham Trent Egyetemen vezetett tanulmány azt is feltárta, különféle interperszonális célok elérésére használhatjuk őket.
A kutatók több mint 1500 beszélgetést elemeztek és rögzítették a résztvevők reakcióit. A kísérletben résztvevőknek értékelniük is kellett videofelvételek alapján, hogy az arckifejezésekből kiindulva, ki szimpatikusabb, vagy kevésbé az. Azok voltak rokonszenvesek, akik jobban mozgatták arcizmaikat, kifejezőbben kommunikáltak, mert az előfeltevés róluk az volt, hogy
kompetensebbek, olvasottabbak és vonzóbbak.
Korábbi vizsgálatokból már kiderült, hogy az érzelmeiket jobban kifejező emberek könnyebben alakítanak ki kapcsolatokat és ügyesebbek is ezek fenntartásában.
Az arc kifejezései a szociális interakciókban nagyon hangsúlyosak és a sikerhez is hozzá segíthetnek. Dr. Eithne Kavanagh, az NTU Társadalomtudományi Iskola munkatársa és az új kutatás vezetője úgy nyilatkozott, hogy a tapasztaltak alapján kijelenthető, az arckifejezés pozitív társadalmi eredményekkel függ össze.
Az expresszívebb emberek sikeresebbek a partnerek vonzásában és a kapcsolatok kialakításában, a konfliktusok megoldásában.
A tanulmány szerint az arckifejezés adaptív funkciót tölt be, fokozza a társadalmi kötődést és segít megoldani a nézeteltéréseket.
Az eredmények a mesterséges intelligencia fejlesztése szempontjából is relevánsak, hiszen az expresszívebb MI nagyobb bizalmat gerjeszthet maga iránt.