
A folyók természetes kanyarulatainak visszaállítása oldhatja meg az árvízvédelmet?

További Tudomány cikkek
-
Mennyire hamis a fotográfia? Már csak napok vannak hátra, hogy kiderítse
- A legújabb kutatás szerint közvetlen kapcsolat van a légszennyezés és a csökkenő születésszám között
- Az elnyomott érzelmek pusztító fegyverként szántják fel a női testet
- Az anya egészsége forog kockán, ha nem jókor szül
- Lassan, de biztosan bezöldül a világ legnagyobb tava
Ahogyan arról vélhetően az elmúlt napokban mindenki legalább egyszer olvasott már, vagy a saját szemével is meggyőződött róla, az elmúlt évtized legnagyobb árhulláma érte el a Dunát, így Magyarország több települését is csak gátak felállításával és homokzsákok pakolásával sikerült megmenteni az egész Közép-Európában komoly problémát okozó vízfolyamtól.
Döbbenetes felvételek az elsöprő erejű közép-európai árvízről
Egyre nő az elöntött városok és a halálos áldozatok száma.
Egyes szakemberek szerint azonban megspórolható lett volna a gáton sokszor tényleg csak egy fotó erejéig feltűnő politikusok (tisztelet a kivételnek) utólagos cipőtisztíttatása is, ugyanis ha a folyók természetes kanyarulatait nem szabályozzák és egyenesítik ki korábban, akkor most ilyen mértékű árvízveszély sincsen.
Az elmúlt évtizedek során a folyók kanyarulatainak kiegyenesítése világszerte megszokott gyakorlattá vált, ám egyre több szakértő állítja, hogy a folyók természetes kanyarulatainak visszaállítása sokkal hatékonyabb árvízvédelmet biztosíthat, mint a legújabb technológiai megoldások, ráadásul élőhelyet is biztosít a vadon élő állatok számára. A mostani, Magyarországot is érintő árhullám fényében pláne érdemes lehet elgondolkodni ezen a természetes megoldáson, ugyanis a kanyarulatok visszaállítása hosszú távon nemcsak az árvizek ellen nyújthat védelmet, hanem a víz minőségének javításában és a biológiai sokféleség megőrzésében is fontos szerepet játszhat.
A folyók meanderezése, vagyis kanyarulatainak kialakulása a víz természetes mozgásának következménye. Azonban már több évszázad óta megesett, hogy egyes folyókat mesterségesen egyenesítettek ki, hogy növeljék a környező földterületek mezőgazdasági hasznosíthatóságát, és csökkentsék az árvizek kockázatát. Az Egyesült Királyságban a folyók 97 százaléka mesterséges akadályokkal, például zsilipekkel és gátakkal van megtörve – írja a BBC.
Ezek a beavatkozások azonban gyakran nem érik el a kívánt hatást: ugyanis a folyók természetes áramlásának megzavarásával nő az árvízveszély és romlik az élőhelyek minősége is.
Az ily módon történő szabályozás rövid távon persze valóban a víz gyorsabb elvezetését eredményezheti, ám hosszú távon súlyos következményekkel járhat. Az egyenes folyókban a víz nagyobb sebességgel áramlik, ami növeli az erózió mértékét is, és több üledéket hord magával. Ez rontja a vízminőséget, miközben a folyók kevésbé tudják természetes módon szétteríteni a vizet az ártereken. Az egyre gyakoribb és intenzívebb esőzések miatt, amit a klímaváltozás is fokoz, a folyók aztán egyre kevésbé képesek kezelni a megnövekedett vízmennyiséget, ami – nem nehéz kitalálni – árvízhez vezet.
A természetes folyómedrek helyreállítása lehet a kulcs
Emiatt nem meglepő, hogy a folyók természetes kanyarulatainak visszaállítása, vagyis a remeanderezés egyre népszerűbb megoldássá válik a vízgazdálkodásban. Az Egyesült Királyságban és más európai országokban is egyre több folyót alakítanak vissza természetes, eredeti állapotába, így visszaterelve azokat a természetes árterükbe is. Az ilyen jellegű helyreállítási projektek nemcsak a vízfolyások árvízi védelmét javítják, hanem élőhelyeket is teremtenek a vadon élő állatok, például halak, vízimadarak és rovarok számára.
Az angliai Swindale Beck nevű folyójának példája jól szemlélteti a kanyarulatok visszaállításának előnyeit. A folyót körülbelül 200 évvel ezelőtt szabályozták, hogy több mezőgazdasági területet nyerjenek vele. 2016-ban azonban elindítottak egy projektet, amelynek célja már a folyó természetes állapotának visszaállítása volt. A projekt eredményeként a folyó visszakapta korábbi kanyarulatait, amelyek javították a víz áramlását, a korábban eltűnő élővilág pedig újra szaporodni kezdett a folyóban.
Az ilyen típusú helyreállítás emellett csökkenti a víz sebességét, és elosztja a vízmennyiséget nagyobb területen, így a kanyarulatokkal tarkított folyókban a víz lassabban áramlik, amitől kevésbé valószínű, hogy túlcsordul és árvizet okoz a városokban és falvakban.
A remeanderezés mellett más természetes árvízkezelési technikák is egyre népszerűbbé váltak az elmúlt időben, ezek közül is kitűnik a szivárgó gát, azaz a fákkal és bokrokkal borított folyópartok visszaállítása, valamint a hódok által létrehozott duzzasztások megtartása is. Hiszen ezek a módszerek mind lassítják a víz mozgását, és lehetővé teszik, hogy a folyók természetes módon árvizet kezeljenek, így elkerülve a városok és települések elöntését.
A folyók természetes kanyarulatainak visszaállítása segít megelőzni az árvizeket, javítja a vízminőséget, és élőhelyeket teremt a vadon élő állatok számára. Bár ezek a megoldások nem minden helyzetben alkalmazhatók, sok esetben hatékonyak lehetnek. A természetes árvízkezelés és a remeanderezés nemcsak környezetbarát megoldás, hanem hosszú távú biztonságot is nyújthat a klímaváltozás által sújtott területeken.
A klímaváltozás és a folyók szabályozása
Hiába hangzik elcsépeltnek, fontos kiemelni, hogy a folyók szabályozása jelentős hatással van a klímaváltozás következményeire, ez pedig fordítva is igaz, azaz a klímaváltozás is befolyásolja a folyók állapotát.
Már köztudott, hogy a klímaváltozás miatt fokozódnak a szélsőséges időjárási események, beleértve az intenzív esőzéseket és hirtelen záporokat. Amikor a folyókat például gátakkal szabályozzák, zsilipekkel vagy csatornázással egyenesítik ki, ezek a beavatkozások gyakran csökkentik azok természetes ártérkapacitását. A folyók árterei természetes pufferzónák, amelyek segítenek a nagyobb mennyiségű víz elnyelésében és elvezetésében.
Az ártéri területek visszaállítása és a folyók természetes kanyarulatainak helyreállítása segíthet az árvízkockázat csökkentésében.
Emellett fontos kiemelni azt is, hogy a szabályozott folyók, különösen azok, amelyeket kiegyenesítettek vagy mélyítettek, gyorsabban áramlanak, ami fokozott part menti erózióhoz vezethet. A gyorsabb vízáramlás ugyanis több üledéket hordoz magával, ami károsíthatja az élőhelyeket és ronthatja a vízminőséget. A klímaváltozás által okozott nagyobb árvizek és esőzések ezt a folyamatot csak tovább súlyosbíthatják.
A folyószabályozás ráadásul gyakran az élőhelyek, például mocsarak, vizes élőhelyek és ártéri erdők eltűnését okozza. Ezek az élőhelyek fontosak a biodiverzitás fenntartásában és a vízminőség megőrzésében. A klímaváltozás miatt a vízszint- és hőmérséklet-ingadozások szintén stresszt okoznak a vízi élővilág számára, és a szabályozott folyók kevésbé képesek alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz.
Persze a globális felmelegedés miatt megnövekedett átlaghőmérséklet hatással van a folyók hőmérsékletére is, különösen a lassan mozgó, szabályozott folyók esetében. A magasabb vízhőmérséklet csökkenti a vízben oldott oxigén szintjét, ami káros a halakra és más vízi élőlényekre nézve. A természetes kanyarulatok és lassabb áramlású folyószakaszok viszont segítenek fenntartani az alacsonyabb hőmérsékletet és a jobb vízminőséget.
A klímaváltozás nemcsak fokozott esőzéseket, hanem gyakori aszályokat is eredményez. A szabályozott folyók nem képesek hatékonyan megtartani a vizet, míg a természetes medrű folyók és ártéri területek több vizet tudnak raktározni, amit szárazabb időszakokban is felhasználhatnak.
A természetes árvízkezelési technikák, mint például a folyók kanyarulatainak visszaállítása, az ártéri területek rehabilitálása és természetes akadályok (pl. fák, gátak) beépítése, segíthetnek enyhíteni a klímaváltozás hatásait. Ezek a megoldások lassítják a víz áramlását, segítenek abban, hogy a víz ne áradjon be városokba, és lehetővé teszik a víz természetes beszivárgását és raktározását a talajban.
Összességében kijelenthető, hogy a folyószabályozás és a klímaváltozás kölcsönösen erősítheti egymás káros hatásait, de természetes megoldásokkal mérsékelhetők ezek a hatások, javítva a folyók egészségét és a környezet ellenálló képességét.
Persze ehhez cselekedni sem árt, de minél előbb.
(Borítókép: A Duna vízállása 2024. szeptember 21-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.
március 28., 09:13
- Belföld
Jogerős az ítélet, be kell zárni Szegeden Iványi Gábor iskoláját
Budapesten pedig még kedvező döntés született számukra.
március 28., 08:54
- Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget
A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.
március 28., 08:36
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Belföld
Megérkezett a legújabb politikai édesség Hódmezővásárhelyre, az örökbe fogadható Zebra
Folytatódik a politikai édességsorozat.
március 28., 08:25
- Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el
Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.
március 28., 08:20
- Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?
Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.
március 28., 09:03
- Belföld
Hármas karambol történt az M3-as autópályán
Két személyautó és egy kisbusz ütközött.
március 28., 09:18
- Futball
Szoboszlaiék és a párizsiak már fogják az aranyat, óriási csata Spanyolországban
Az öt topligából négyben már csak a lefújást várjuk, a La Ligában viszont még bármi lehet.
március 28., 05:56
- Belföld
Felhős idővel zárul a hét, de a napsütés így sem tűnik el teljesen
A naposabb területeken akár 16 és 21 fok közötti idő is lehet.
március 28., 05:53
- Brand and Content
Évente 15 ezer ember élete lehetne jobb, ha elterjedne ez a technológia
12-15 ezer csípőprotézis műtét történik Magyarországon évente. Az operációk után jellemzően hosszú ideig elhúzódik a felépülés, ami sok esetben nem is teljes. Pedig orvostechnológia innovációk állnak rendelkezésre, hogy ez ne így legyen.
március 28., 00:06
- Tenisz
Újabb lépést tett Djokovics a történelmi siker felé, búcsúzott a torna meglepetésembere
A szerb szupersztár mindössze két győzelemre van attól, hogy begyűjtse pályafutása 100. ATP-serlegét.
március 28., 09:31
- Kultúr
Carlos Santana: Ellenséges erők próbálták meg elpusztítani Michael Jacksont
A legendás gitáros most is kiáll Jackson mellett.
március 28., 09:39
- Belföld
Lucernaföldön vesztegel a Honvédelmi Minisztérium milliókkal támogatott repülőgépe
A rendőrség nyomozást indított, a Magyar Honvédség már szervezi a visszaszállítást.
március 28., 09:38
- Belföld
Orbán Viktor: Provokációs verseny van az ellenzéki pártok között
A kormányfő ismét a Kossuth rádió vendége volt.
március 28., 07:41
- Belföld
Megzavarták Orbán Viktor rádióinterjúját, rendőrök szedték szét a tiltakozókat az MTVA székházánál
Bedő Dávid szerint a kormányfőt a teherportán vitték be.
március 28., 07:44
- Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban
Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.
március 28., 07:13
- Külföld
A német hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin nagyszabású háborúra készül a NATO ellen
március 28., 06:00
- Kultúr
Rejtély övezi az ötszörös Nobel-díj-jelölt halálát
Az őrzője gyilkolhatta meg.
március 28., 05:57
- Futball
Bognár György elárulta a paksi titkot: egy rúd szalámi, meg a szuperhatékony kémhálózat
A tréner szerint túlmisztifikált dolog a statisztika és az adatelemzés, mégis fél évvel a konkurencia előtt járnak.
március 28., 05:57
- Külföld
„Aki Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását tolja, az tulajdonképpen Putyin szekerét tolja”
Nem véletlen, hogy Moszkva nem ellenezné Ukrajna uniós tagságát.
március 28., 05:58
- FOMO
Heath Ledger teljesen padlóra küldte színésztársait
Michael Caine nosztalgiázott a színészről új könyvében.
március 28., 06:38
- Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását
Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.
március 28., 06:40
- Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.
március 28., 06:35
- Belföld
Második világháborús légibombák kerültek elő a Liszt Ferenc repülőtérnél
A Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították a bombákat.
március 28., 07:01
- Futball
magyar kupa ferencváros újpest rongalás vandálok barbárok benedek tibor szusza ferenc műemlék
8 perce
- Belföld
Börtönbüntetést kért az ügyészség a Svájcból érkező farkas haláláért felelős két férfira
A vád szerint egyikőjük gyermeke ölte meg az állatot.
március 28., 06:09
- Belföld
Börtönbüntetést kapott két volt rendőr, akik megütöttek és magára hagytak Ózdon egy kiskorú fiút
Az ítélet nem jogerős.
március 28., 06:37