A jövő megérkezett, űrbe telepített erőművel termelne áramot Izland
Izland 2030-ban napenergiát kaphat egy űrbe telepített erőműből – írja az IFL Science.
A Space Solar brit székhelyű vállalat a Reykjavik Energyvel és az izlandi Transition Labs fenntarthatósági kezdeményezéssel együttműködve olyan űrbeli naperőmű kifejlesztését tervezi, amely 2030-tól körülbelül 30 megawatt villamos energiát képes biztosítani. Ez potenciálisan 1500–3000 otthon ellátására lehet elegendő. A rendszer az űrben napelemek segítségével gyűjti majd a napfényt, majd rádióhullámok formájában, meghatározott frekvencián továbbítja azt egy földi állomásra, ahol azt a hálózat számára villamos energiává alakítják át.
A rendszer várhatóan méretezhető és meglehetősen nagy lesz, hiszen ha megépül, a világűr legnehezebb, olyan, ember alkotta objektuma lehet, amely nem űrállomás, ha pedig az összes napelemet csatlakoztatják hozzá, a Nemzetközi Űrállomásnál is sokkal nagyobb lesz. A vállalat célja, hogy 2036-ra egy nagyobb erőmű legyen az űrben, amely gigawattos tartományban szolgáltatja a villamos energiát.
„A Reykjavik Energyvel való együttműködés kulcsfontosságú mérföldkő a Space Solar teljes körű kiépítése felé vezető úton” – mondta Kjartan Olafsson, a Transition Labs vezérigazgatója.
Az űrből származó napenergia páratlan előnyöket kínál a versenyképes energiaköltségekkel és a 24/7-es rendelkezésre állással. Izgalmas, hogy a Reykjavik Energy felismerte az űralapú napenergia potenciálját, és örülünk, hogy partnerségben dolgozhatunk együtt egy fenntartható jövőért
– mondta a Space Solar társ-vezérigazgatója, Martin Soltau.
2024-ben a Caltech demonstrátora megmutatta, hogy maga a technológia lehetséges, de csak milliwattnyi energiát sugárzott a Földre. Ha az izlandi terv sikerül, a rendszer többmilliárdszor nagyobb energiát sugároz majd a bolygóra.