Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
További Tudomány cikkek
Az ülő életmód elleni harcban az elmúlt években nagy nyomás érkezett influenszerek, különleges weboldalak és a közösségi média felől, amely annak előnyeit vázolta, hogy milyen előnyös, amikor valaki nem ül, hanem megemelt íróasztal mögé áll be dolgozni. A megelőzésben és a munkahelyi egészség területén dolgozó szakértők annyira nyomták a témát, hogy végül teljes vállalatok tértek át a megemelhető vagy eleve magas íróasztalokra, és az irodákból kidobták a székeket. Őket még a home office-ban dolgozók egy része is követte.
Nemrégiben publikáltak két olyan tanulmányt is, amely arra az eredményre jutott, hogy az álló irodai munkavégzés semmivel csökkenti jobban a szívbetegség kialakulásának veszélyeit, mint az ülő munkavégzés, az ülő életmód. A Circulation című tudományos folyóirat arról írt, hogy az ülő vagy álló irodai munkavégzésnek semmilyen hatása nincs például a vérnyomás csökkentésére.
A másik szaklapban, az International Journal of Epidemiologyban közölt tanulmány szerint – amely 80 ezer brit adatait elemezte ki – elmondható, hogy az álló irodai munka szemernyit sem csökkenti a sztrók vagy a szívproblémák kialakulásának lehetőségét. Sőt, napi kétórás álldogálás az íróasztal előtt nagyban növeli a visszerek és a mélyvénás trombózis kialakulásának lehetőségét.
Korábbi tanulmányok az ülő és az álló munkavégzés egészségügyi hatásait vizsgálták a vérnyomás, a trigliceridszint vagy az inzulinérzékenység terén. A miénk viszont az első olyan tanulmány, amely kapcsolatot keres az álló munka és a szívproblémák, valamint a visszerek és trombózisok kialakulásának veszélye között
– mondta Matthew Ahmadi, a Sydney Orvostudományi Egyetem kutatója az El Paisnak.
Hozzátette, a sok ülést korábban összefüggésbe hozták a szívbetegségek kialakulásának kockázatával, míg ilyen kockázatot nem kapcsoltak az álló irodai munkához, viszont egyik esetében sem mondták, hogy csökkenti ezeket a veszélyeket. Gyakran tanácsolják az orvosok, hogy álljanak fel napközben, de ez a tanulmány azt mutatja, hogy ennek semmi köze szívbetegség jelentette halálozás csökkenéséhez – mondta a toledói egyetem egyik kardiológusa.
Bizony meg kell mozdulni a munkahelyen!
Ahmadi arra is felhívta a figyelmet, hogy tanulmányukból kiderül, a szívproblémák elkerülésének nem az a leghatékonyabb módja, ha elhagyjuk a széket az íróasztalnál, és állva dolgozunk, hanem valami mozgásra is szükségünk van. Annak érdekében, hogy javítsuk szívünk és érrendszerünk egészségét, mozgással kell serkentenünk a keringési rendszerünket.
Ez összecseng azzal a 2022-ben publikált tanulmánynak a megállapításaival, amely szerint a napközben végzett, akár csak néhány perces intenzív mozgás – telepakolt bevásárlószatyor hazacipelése, lépcsőzés a munkahelyen lifthasználat helyett vagy éppen gyors léptű séta munkába menet – jelentősen javíthat az ülőmunkát végzők egészségi állapotán. Kiderült az is, hogy
a középkorúak 70 százaléka már nem sportol aktívan a szabadidejében, ezért számukra a legfontosabb, hogy rájöjjenek, miként tudnak a napi rutin közé valamilyen mozgással járó aktivitást becsempészni.
Amit ajánlanak, az a VILPA – az angol betűszó olyan, naponta háromszor-négyszer, visszatérően végzett 1-2 perces erőteljes mozgást jelent, amivel idővel akár 40 százalékkal is csökkenthető a szívbetegségek kockázata. Kardiológusok azt is hangsúlyozták, hogy ha sokáig ülünk, vagy íróasztal előtt álldigálunk órákig, akkor a vér a lábunkba száll, és emelkedik a vérnyomásunk. Viszont ha elkezdünk sétálni, akkor az izmok elkezdik a vért a szívünk és az agyunk felé pumpálni. Ha sokáig állunk egy helyben, akkor még nehezebben jut el a vér az agyunkba vagy a szívünkbe.
Tehát ha állva dolgozunk, akkor is érdemes sétálgatva telefonálni, vagy tenni egy kört, ha éppen fénymásolni megyünk. De az is segít az állva dolgozók esetében, ha időnként lábujjhegyre állnak, vagy időről időre egyik lábukról a másikra helyezik a testsúlyukat. Tehát bármilyen mozgás csak a javunkra válik a napi munka közben, mert ha csak álldigálunk, és nem mozdulunk meg, az bizony problémákhoz vezet.
(Borítókép: Megemelt íróasztal. Fotó: Kaszás Tamás / Index)