Kifejlesztették az eszközt, amely megmondja, mikor halunk meg

2024.12.04. 14:18
A mesterséges intelligencia Halálórája nem hazudik, nagyon jól meg tudja becsülni, meddig élünk, de hasznos életmódbeli tanácsokat is ad, hogy meghosszabbítsuk életünk. Nemcsak a fitnesz guruk, de a gazdasági szakemberek is felfigyeltek rá.

A Death Clock (magyarul: halálóra), egy mesterségesintelligencia-alapú alkalmazás, ami a várható élettartamot mutatja – számolt be a Bloomberg

Az applikáció több mint 1200, a várható élettartamra vonatkozó tanulmányból álló adatkészleten alapul, és a diétával, a testmozgással, a stresszszinttel és az alvással kapcsolatos információkat használja fel a halál várható időpontjának előre jelzésére. A Halálóra előkelő helyen áll az egészség és fitnesz alkalmazások kategóriájában, de a technológiát akár más területeken is lehet használni, hiszen a várható élettartam kulcsfontosságú a kormányok, vállalatok és magánszemélyek pénzügyi és gazdasági számításaiban – a nyugdíjjövedelemtől a pénzügyi tervezésig.

Az Egyesült Államokban a várható maximális életkor és élethossz az utóbbi években lemaradt a többi fejlett gazdaság mögött, a mostani prognózisok szerint egy 85 éves amerikai férfi 10 százalékos valószínűséggel hal meg egy éven belül, de átlagosan még 5,6 évig élhet. Azonban nagy lehet az eltérés az ilyen átlagok esetében, az app viszont személyre szabottabb mérést tesz lehetővé. Az amerikai Nemzeti Gazdaságkutató Iroda is élénken érdeklődik a fejlesztés iránt, két tanulmánya is megjelent a közelmúltban a témában.

Az egyik, A kronológiai életkor határain címmel, azt vizsgálja, hogy az öregedési folyamat milyen sok szinten hat a fiziológiai képességekre. Itt azt is olvashatjuk, hogy a kor nem feltétlenül tükrözi a munkaképességet, hiába is alapul ezen a nyugdíjkorhatár. Egy másik tanulmány azt állította fókuszba, mennyire hajlandók az idősebbek pénzt fordítani a halálozási kockázatot csökkentő egészségügyi szolgáltatásokra, és kiderült, a ráfordítás igencsak megtérül.

ugyanis, Aki jóval többet költ ilyesmire, kiváló egészségről számolt be, aki kevesebbet, az pedig csak szimplán jóról.

Igaz, a várható élettartam szempontjából fontos az egyén anyagi helyzete is, Angus Deaton Nobel-díjas közgazdász Deaths of Despair című munkája egyértelmű szakadékot talált a gazdag és szegény amerikaiak között.

De nem csak a fizikai kondíció, a genetika és a pénz befolyásolja meddig élünk, a magány csökkenti az évek számát, a hála érzése növeli – ahogy egy harvardi tanulmány kimutatta. A hálát érző nők 9 százalékkal kisebb kockázattal halnak meg 3 éven belül, mint azok, akiknek életében nincs hangsúlyosan jelen a hála. 

A Death Clock felhasználói tehát évi 40 dolláros előfizetésért életmódbeli tanácsokat kapnak, amelyek késleltethetik a halálozást, miközben láthatják, hogyan fogy az idejük másodpercről másodpercre. Morbid, igen, de a fejlesztő szerint nincs fontosabb dátum az életünkben, mint a nap, amikor meghalunk, érdemes tehát tisztában lenni vele.

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport