Kiderült, lehetnek-e boldogok az egyedül élő emberek
További Tudomány cikkek
- Megtalálták az 1831-es globális lehűlés okát, amely pusztító éhínséget okozott világszerte
- Egy szál cigaretta elszívása csaknem 20 perccel rövidíti meg az életet
- Kiderült a Dunántúl népvándorlás kori népességének genetikai összetétele
- Teller Edétől a kaszinókon át a kvantumszámítógépig
- Lassan átveszik a macskák ennek a szigetnek az irányítását
A Brémai Egyetemen Julia Stern kutató vezetésével több mint 77 ezer 50 év feletti ember adatait elemezték egy egyedi vizsgálatban. A kérdés az volt, ki lehet-e deríteni, miért marad valaki egyedül, próbálta-e már az együttélést, a férfiaknak vagy a nőknek felel-e meg jobban a magány.
A Psychological Science folyóiratban jelent meg az analízis, ami különböző kategóriákba sorolta a résztvevőket:
- akik soha nem éltek együtt mással;
- akik soha nem házasodtak meg
- és akiknek soha nem volt hosszabb kapcsolatuk.
Árnyalatnyi, de fontos különbségek. Kiderült, hogy akik soha nem éltek komoly kapcsolatban, kevésbé nyitottak és elégedettek, mint azok, akik most épp egyedülállók, de korábban kipróbálták már a kapcsolati létet.
A tanulmány azt is feltárta, hogy azokban az országokban, ahol magasabb a házasságkötési arány, különösen Dél-Európában, az egyedülállók általában kevésbé érezték magukat boldognak.
Ez arra utal, hogy a házassággal kapcsolatos társadalmi elvárások fokozhatják az elszigeteltség vagy az alkalmatlanság érzését.
A vallás nem befolyásolta jelentősen az egyedülállók boldogságát, a kulturális normák annál inkább. Az idősebbek elégedettebbek egyedül, mint a fiatalabb, de már középkorú szinglik. A nőknek jobb magukban, mint a férfiaknak, de az is kérdés, bizonyos személyiségtípusok alkalmasabbak az egyedüllétre, vagy az alakítja a személyiségüket, hogy szinglik?
Az igazság az, hogy aki extrovertált személyiség, az inkább lép kapcsolatba másokkal, mint aki nem, vagyis a személyiségtípus a meghatározó. Az elégedettség érzése és az extroverzió az egészségre is hat, akinek van baráti köre, az tovább marad egészséges, mint aki egyedülálló és ezt meg is szenvedi.
Akik hosszabb ideje egyedülállók és nem is boldogok ettől, több betegségnek vannak kitéve.
A Brémai Egyetem kutatása fontos lépést jelent az élethosszig tartó egyedülállók előtt álló kihívások megértése és kezelése felé.