A bőrön keresztül is terjedhet az Ebola-vírus egy új kutatás szerint
További Tudomány cikkek
- Úttörő long-Covid-tanulmány készült a Szegedi Tudományegyetemen
- Megtalálták az antibiotikum-rezisztens baktériumok „Achilles-sarkát”
- Már nem jelent előnyt a pályán a magyar válogatott szerelése
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
- Ünnepnapok a csillagászoknak, pénteken és szombaton is ritka jelenségek az égen
Egy új tanulmány eredményei arra utalnak, hogy az Ebola-vírus bőrkontaktussal is terjedhet. A kutatók részletes térképet készítettek a vírus útjáról a bőr felszínéig, amely új megvilágításba helyezi a fertőzés mechanizmusát.
Mindez annyiban nem újdonság, hogy korábbi kutatások már kimutatták az Ebola-vírus jelenlétét a bőr felszínén a fertőzés késői szakaszaiban, de a pontos folyamat eddig nem volt tisztázott – a most megjelent publikáció azonban részletes képet ad arról, hogyan jut el a vírus a bőr felszínéig.
A kutatók ennek megállapítására egészséges emberi bőrmintákat használtak, amelyek az epidermiszt vagy felhámot (a bőr felszíni rétegét) és a dermiszt azaz irhát (a középső réteget) is tartalmazták. Ezeket a mintákat egy speciális közegbe helyezték, amely a testben a vérből a bőrbe történő vírusmozgást imitálta. A vírus részecskéit a dermisz oldalán helyezték el, így modellezve a fertőzés lehetséges útját.
A Science Advances folyóiratban megjelent kutatás újdonsága, hogy a vírus rendkívül gyorsan terjed a bőrben: három napon belül eljutott az epidermiszbe. Útközben több sejttípust is megfertőzött, beleértve az immunrendszer egyes sejtjeit és a bőr gyógyulásában szerepet játszó sejteket. Ez a gyors terjedés megmagyarázhatja, hogyan terjedhet az Ebola-vírus emberről emberre bőrkontaktus által – írja az IFL Science.
A kutatás azt is megállapította, hogy az epidermiszben található keratinociták és a dermiszben lévő fibroblasztok különösen érzékenyek a fertőzésre. Ezek a sejtek speciális receptorokat tartalmaznak, amelyek lehetővé teszik a vírus bejutását és szaporodását. A keratinociták a bőr legnagyobb részét alkotják, és fontos szerepük van a bőr védelmi funkciójában. A fibroblasztok pedig a bőr szerkezetének fenntartásában és gyógyulási folyamataiban játszanak kulcsszerepet. Ezeknek a sejteknek a fertőződése hozzájárulhat a vírus bőrfelszínre jutásához.
Kelly Messingham, a tanulmány társszerzője szerint a kutatás nemcsak a vírus terjedésének új útját tárta fel, hanem azt is, hogy mely sejttípusok játszanak szerepet ebben a folyamatban.
Ez az első alkalom, hogy az Ebola-vírus bőrön keresztüli terjedését ilyen részletesen vizsgálták
– mondta.
Az Ebola vagy vérzéses láz egy súlyos, magas halálozással járó fertőző betegség, melyet Ebola-vírusok okoznak, amelyek a filovírusok családjába tartoznak. A betegség eleinte lázzal és izomfájdalommal jelentkezik, később azonban kialakulnak a vérzéses lázra jellemző tünetek, mint a hasmenés, hányás, fokozott vérzékenység, végül pedig többszervi elégtelenség és keringési sokk alakulhat ki.
(Borítókép: Védőruhába öltözött ápoló a 2022-es ugandai Ebola-járvány idején. Fotó: Luke Dray / Getty Images Hungary)