Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMA rendszeres ülőmunka 16 százalékkal növeli a halálozás kockázatát
További Tudomány cikkek
- Megváltozik az agy az olvasással
- Úttörő long-Covid-tanulmány készült a Szegedi Tudományegyetemen
- Megtalálták az antibiotikum-rezisztens baktériumok „Achilles-sarkát”
- Már nem jelent előnyt a pályán a magyar válogatott szerelése
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
Egy tajvani tanulmány szerint az irodai munka alatt eltöltött hosszú ülőidő jelentősen növeli a korai halálozás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A kutatók az elmúlt két évtizedben közel félmillió ember adatait elemezték, és megállapították, hogy az állandó ülő életmód 16 százalékkal növelte a korai halál esélyét, míg a szívbetegségek miatti halálozás kockázatát 34 százalékkal emelte.
A kutatásban 481 688 ember egészségi állapotát vizsgálták, figyelembe véve életmódbeli tényezőiket, például a fizikai aktivitásukat, az ülő munkavégzésüket, valamint a dohányzási és alkoholfogyasztási szokásaikat. Az eredmények szerint azok, akik váltogatják a munka közbeni ülő és nem ülő tevékenységeket, nem tapasztalnak megnövekedett halálozási kockázatot.
A jAMA Network Open folyóiratban közzétett tanulmányból kiderült, hogy
- A tanulmány 26 257 halálesetet dokumentált, ebből 15 045 (57 százalék) olyan embereknél fordult elő, akik főként ülőmunkát végeztek.
- Az összes dokumentált szívbetegséggel kapcsolatos haláleset 60 százaléka (3,234 eset) szintén az ülőmunkát végző csoportban történt.
- A hosszú ülőidő csökkenti a nagyobb izmok aktivitását, ami rontja a véráramlást, és növeli az elhízás, cukorbetegség, veseműködési zavarok és szívproblémák kockázatát.
Továbbá azok az ülőmunkát végzők, akik szabadidejükben rendszeresen végeznek testmozgást, szintén csökkentették halálozási kockázatukat. Az eredmények azt sugallják, hogy napi 15-30 perc intenzív testmozgás ellensúlyozhatja az ülőmunka negatív hatásait.
Jó hír, hogy csökkenthetőek a kockázatok
A kutatás szerzői szerint a hosszú ülés okozta kockázatok azonban csökkenthetők a munkahelyi szokások megváltoztatásával, például:
- gyakori szünetek bevezetésével,
- álló íróasztalok használatával,
- munkahelyi fizikai aktivitásra kijelölt területekkel,
- ingyenes edzőtermi tagság biztosításával.
Wayne Gao, a Tajpeji Orvosi Egyetem vezető kutatója szerint a modern életmód részeként az ülőmunka mára már teljesen „normálisnak” számít, ezen felvetések mégsem kapnak elegendő figyelmet annak ellenére sem, hogy a káros hatásai egyértelműen kimutathatók.
Eredményeink azt sugallják, hogy a munkahelyi ülés csökkentése és/vagy a napi fizikai aktivitás intenzitásának növelése jelentősen hozzájárulhat a kockázatok mérsékléséhez
– vélekedett.
Társszerzője, Min-Kuang Tsai hozzátette: „Azoknál, akik rendszeresen megszakítják az ülőtevékenységet, nem mutatkozott megnövekedett kockázat. Azok számára, akik főként ülőmunkát végeznek, napi 15-30 perc intenzív mozgás elegendő lehet a veszélyek ellensúlyozására.”