Már nem jelent előnyt a pályán a magyar válogatott szerelése
Sokan úgy vélik, hogy a piros szín – amelyet a világfutball legnagyobb sikereit elérő csapatai, például az Arsenal, a Liverpool, a jobb időket élt Manchester United vagy éppen a Bayern München is viselnek – különleges előnyt jelenthet a sportolók számára.
Korábbi kutatások szerint a piros szín ugyanis dominanciát, agressziót és fenyegetést sugallhat, ami a bírók döntéseire is kihatással lehet, különösen a küzdősportokban, de a labdajátékokban is.
Egy 2005-ös tanulmány például kimutatta, hogy a piros ruhát viselő versenyzők előnyt élveztek a szorosan összemérhető küzdősport-mérkőzéseken, azonban egy új kutatás most rávilágított, hogy ez a színalapú előny mára megszűnt.
A Durham Egyetem kutatói a 1996 és 2021 közötti férfi ökölvívást, birkózást és taekwondomérkőzéseket vizsgálták. Az elemzés hét nyári olimpia és kilenc ökölvívó-világbajnokság adatait használta fel.
A kutatók megállapították, hogy a „piroselőny” már nem létezik, és a szín viselése nem mutatott statisztikailag szignifikáns kapcsolatot a győzelemmel. A 6589 mérkőzés közül 3328-at a piros ruhát viselő versenyzők nyertek meg, ami 50,51 százalékos arányt jelent – ez azonban nem tekinthető jelentősnek.
Ez éles ellentétben áll a 2005-ös kutatással, amely a 2004-es olimpia mérkőzéseit vizsgálta, és
kimutatta, hogy a szoros küzdelmek 56,8 százalékában a piros ruhát viselők győztek.
De mi változott 2005 óta?
A kutatók szerint a 2005-ös tanulmány után a bírók tudatosabbá váltak az esetleges színalapú elfogultságukkal kapcsolatban, és törekedtek annak kiküszöbölésére. Emellett a pontozásban ma már egyre nagyobb szerepet játszik a technológia, amely csökkenti a bírói szubjektivitást.
Az új kutatás kizárólag küzdősportokat vizsgált, így nem terjedt ki labdajátékokra, például a futballra vagy a teniszre, azonban a korábbi tanulmányok eredményei arra utalnak, hogy
a piros szín hatása a labdajátékokban is érvényesülhet.
Egy 2008-as kutatás szerint például az angol futballcsapatok hosszú távú sikeressége összefüggésben állhat a piros mez viselésével. A Szoboszlai Dominikot is foglalkoztató Liverpool például 1964-ben váltott teljesen piros hazai mezre Bill Shankly vezetésével, aki úgy vélte, hogy a szín félelmetesebb megjelenést kölcsönöz csapatának. Ebben a szezonban a klub először nyerte meg az FA-kupát.