
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM
Az egyik legnépszerűbb sztereotípia az, miszerint ami szép, az jó is. Ezen az elven működik a holdudvarhatás, ami tulajdonképpen egy kognitív torzítás, és a legtöbb ember fejében napi rendszerességgel megjelenik, így akár a marketingcégek is tudnak építeni erre a pszichológiai jelenségre. Szakemberek elmondása szerint a holdudvarhatás legjelentősebb részét a megjelenés képezi. Jellemzően azokat az embereket, akik szépek, jól néznek ki, gyakorta más pozitív tulajdonságokkal is felruházzuk, akár ismerjük őket, akár nem. Ez az előítélet egészen addig terjed, hogy a szép embereket jóval intelligensebbnek gondoljuk, ezért szívesebben hallgatunk rájuk, akár vezetőként is jobban elfogadunk egy mutatós embert. Általában észre sem vesszük, hogy ezzel az előítélettel élünk, ugyanis mindez a tudatalattinkban történik, hiszen már a mindennapjaink szerves részévé vált ez a fajta gondolkozás.
Már 1920-ban elkezdték vizsgálni ezt a jelenséget, Edward Thorndike pszichológus egyik kutatásában vált világossá, valóban jobb véleménnyel vagyunk a szép emberekről. A szakember katonákon végezte el kísérletét, amely során azt kérte a parancsnokoktól, hogy értékeljék beosztottaik bizonyos tulajdonságait. Végeredményben azt tapasztalta, hogy annak a katonának, akinek fizikai megjelenésére magas értékelést adtak főnökei, a többi kvalitása (például megbízhatóság, intelligencia) is magas pontszámot ért. Így tehát megállapította, hogy az élet minden területén jelen van a szép emberek irányába ez a bizonyos pozitív előítélet.
Az életünk minden területén jelen van a holdudvarhatás, tudatalattink rögtön körbefonja a szép embereket pozitív előítélettel, amely glóriaszerűen lebeg felettük. Már egészen kicsi korunkban, az iskolában is megtanuljuk, a szép kislányok és helyes kisfiúk mindig népszerűek lesznek, nekik biztosan lesznek barátaik, és a tanító néni is jobb véleménnyel van róluk (hiszen annak ellenére, hogy felnőtt, az ő tudatalattija is áldozatául esik a holdudvarhatásnak). Ezért minden erőnkkel azon vagyunk, hogy a közelükbe férkőzzünk, akarjanak barátkozni velünk.
Ezzel a viselkedéssel gyakorlatilag elismerjük, hogy felettünk állnak, jó vezetőnek tartjuk őket, mivel szépek, tehát biztosan okosak és jók is.
Tévésorozatokban is építenek erre a készítők, megannyi karakter íródott már ezen sztereotípia alapján. Ott van például a Gossip Girl Blair Waldorfja, aki egy gazdag New York-i családból származik. Mindig makulátlanul néz ki, ráadásul szép is, így egyértelmű, hogy ő a legnépszerűbb lány az iskolában, mindenki az ő klikkjéhez akar tartozni. Barátnői sokkal inkább az alattvalói, mivel teljesen egyértelműnek veszik, hogy Blair kiváló vezető és okos. Hasonló elven íródott a Jóbarátok Rachel Greenje, az ő esetében azonban nem a vezető szerepre építettek, sokkal inkább a kedvességére, ami által jóval szimpatikusabbnak tűnik, mint amilyen valójában. Szelényi Bence pszichológus úgy véli, Rachel karakterét azért gondoljuk jónak, barátságosnak, még akár okosnak is, mert nagyon szép. Ennek a sztereotipikus prekoncepciónak a nézőkön kívül a többi karakter is áldozatául esik, nem véletlen, hogy Ross Geller tíz éven keresztül nem képes maga mögött hagyni a Rachel iránt érzett rajongását. Még Bella karakterét említi a Twilight-filmsorozatból, ugyanis elmondása szerint a karakter semmilyen különösebb értéket nem képvisel, csupán szép, mégis két fiú vetekszik érte.
Hasonló hatást gyakorolnak ránk a Kardashian–Jenner klán tagjai, akiket ugyan megannyi negatív kritika övez, mégis százmilliók követik őket mind a mai napig – ráadásul sokak célja, hogy hasonlítsanak rájuk. Már mindannyian sikeres üzletasszonyok, divat- és sminkikonok lettek, számukra is kiosztott a világ egy vezetői szerepet: ők döntik el, mit jelent szépnek lenni. Nem vitatkozunk velük, ugyanis a holdudvarhatásnak köszönhetően teljesen biztosak vagyunk benne, hogy ők tudni fogják, mi a jó nekünk, hitelesnek tartjuk őket, hiszen szépek.
Az eddig leírtakról eszünkbe juthatott egy másik jelenség is, ami manapság jóval népszerűbb, a pretty privilege. Nem véletlenül asszociáltunk erre, hiszen a két dolog erősen összefügg egymással, ugyanis a holdudvarhatásból következik a pretty privilege, miszerint a szép emberek több kiváltságban részesülnek életük során.
Elsőként a holdudvarhatás érvényesül, vagyis a kognitív torzítás, így lesz egy pozitív prekoncepciónk valakiről, aki szép, majd ezután általában életbe lép a pretty privilege, tehát elkezdünk kivételezni ezzel az illetővel. Ezt megfigyelhetjük akár a munkahelyünkön is, a szociálpszichológusok szerint nem ritka, hogy a főnök a szép beosztottaival kivételezően viselkedik. Számukra mindig előnyösebb lehetőségeket kínál, ők valahogy mindig előrekerülnek a listán, ha fizetésemelésről vagy előléptetésről van szó. Mindez természetesen csak általánosítás, nem minden cégvezetésre igaz ez a viselkedés. Egy pszichológus blogposztot is írt ezen jelenségek összefüggéséről, amelyben így fogalmaz: „A munkáltatók a holdudvarhatás miatt a felvételi eljárás során tudat alatt előnyben részesíthetik a vonzóbb jelölteket. Kutatások kimutatták, hogy a szép álláskeresők általában pozitívabb értékelést kapnak, és nagyobb valószínűséggel kapnak állásajánlatot, még akkor is, ha a képzettségük hasonlóan jó a kevésbé vonzó pályázókéhoz”.
Az állásválasztás során ez a torzítás egyenlőtlen karrierlehetőségekhez vezethet
– emelte ki.
Kitért arra is, hogy hosszú távon ez a fajta megkülönböztetés súlyos mentális betegségekhez is vezethet. Egyrészt azoknál, akik a kevésbé szép emberek csoportjába tartoznak, másrészt a szép emberek körében, ugyanis egy hamis vagy nem teljesen igaz képet kapnak saját magukról a többség visszajelzése által. Mint írta, „ha egy szép embert folyamatosan dicsérnek, elsősorban kinézete miatt, azt egy idő után validációként értelmezi, ami ugyan növeli önbecsülését, viszont valódi értékeiről vagy hiányosságairól nem kap hiteles visszajelzést”.
Megannyi tanulmány készült az elmúlt években arról, hogy a szép embereket sokkal okosabbnak tartjuk, és az emberek első benyomása általában jóval pozitívabb róluk, mint a kevésbé szép emberekről. Sok kutató eleinte ezt sztereotípiaként könyvelte el, a legfrissebb kutatások azonban alátámasztották, hogy a szép emberek valóban okosabbak is lehetnek. A tudósok megállapítása szerint négy feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy ez az állítás logikailag is megállja a helyét:
A kutatók ezt a négy feltételt empirikusan igaznak vélik, tehát így logikusan következik annak igazsága is, hogy a szép emberek valóban okosabbak is. Ezt a gondolatmenetet az evolúciós pszichológiával magyarázzák, ami kimondja: a férfiak mindig is a szép, csinos, fiatal nőket tekintették vonzónak, míg ezek a nők a legtöbb esetben a tehetősebb férfiakat találták jobb partinak – bár ez természetesen csak sztereotípia. Azonban ez elég bizonyíték számukra ahhoz, hogy kijelenthessék, logikai és biológiai értelemben is kellően alátámasztható ez a feltevés.
(Borítókép: Zoran Zeremski / Getty Images)
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMFerenc pápa, Yes Minister, South Park és Bud Spencer – ilyen volt a márciusi közgyűlés.
március 30., 09:44
A cél az ökológiai egyensúly.
március 30., 09:38
Az olasz kormányfő szerint Európa elvesztette önmagát.
március 30., 09:21
Igazi időutazás Budapest szívében.
március 30., 08:37
Rommá tört az egyik Alpine a szuzukai pálya egyes kanyarjában.
28 perce
A demokraták kampányguruja szerint csak nyugton kell maradniuk, és kivárni.
március 30., 09:56
Óra előre, vonatok hátra.
március 30., 08:54
Életkora merő találgatás, karrierjét csupa rejtély övezi.
március 30., 09:04
Több mint 1600-an meghaltak.
március 30., 08:32
Függőség tüneteit mutatják azok, akik sok időt töltenek a ChatGPT-vel.
március 30., 09:36
A büntetést azért kifizette.
március 30., 10:21
Érezte, hogy nagyon nagy a baj, és változtatnia kell.
március 30., 10:44
FIFA-ban van olyan ellenfél, aki egy ilyen találat után duzzogva hazamegy, esetleg összetöri a kontrollert.
március 30., 08:29
Eric Clapton ma ünnepli 80. születésnapját, aminek apropóján kvízzel köszöntjük.
március 30., 05:49
Az újságíró szerint nem a koronavírus-járványban halt meg a legendás játékvezető.
március 30., 08:16
Itt az új dili, együnk metronómra!
március 30., 05:48
Legutóbb akkora volt a sietség, hogy a Fehér Háznak át kellett szervezni az aznapi programokat.
március 30., 10:05
Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.
március 30., 10:13
200 ezer forintból kell fedeznie az albérletét és egyéb költségeit.
március 30., 05:52
Győzött az Inter Miami 2–1-re.
március 30., 07:52
Nem csak megfizethető, a strapát is bírja a Galaxy A56.
március 30., 06:09
Különös szövetségese akadt a török ellenzéknek.
március 30., 07:37
A szerencsés játékos személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra.
március 30., 06:58
A házban tartózkodók csodával határos módon megmenekültek.
március 30., 06:34
Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.
március 30., 06:08
A megmozdulást a Momentum helyi szervezete jelentette be.
március 30., 06:17
Egyedül a Dunántúlon van esély a napsütésre, ott is csak délután.
március 30., 05:52
Nagyon sokan ajánlották fel a segítségüket.
március 30., 05:51