A drezdai Max Planck Molekuláris Sejtbiológiai Intézet kutatóinak sikerült egy sejtből eltávolítani az AIDS vírusát, így a fertőzést sejtszinten megállítani. A biológusok egy speciális enzimet használtak, amit egyfajta molekuláris ollóként jellemeztek, ami felismeri a vírus öröklési állományát, és egyszerűen kivágja azt a sejtből. A kísérlet óriási lépés a betegség gyógyításának kutatásában.
Molekuláris olló
A tre-enzim, vagyis a molekuláris olló létrehozásához 126 generáción át tartó mutációra volt szükség; ennyi idő alatt vált képessé az enzim az AIDS vírus örökítőanyagának felismerésére. A vírus a génállományának nagy részét nagyon gyakran és kiszámíthatatlan módon változtatja (többek között ezért is annyira nehéz hatékony oltóanyagot kifejleszteni ellene), de a német tudósoknak most sikerült egy olyan szakaszt találni az AIDS vírus génállományában, ami alig változik, ezért könnyen azonosítható.
Még tíz év
A molekuláris olló ötletét 1987-ben Thomas R. Cech Nobel-díjas amerikai biológus vetette fel egy tanulmányban, de a gyakorlatban csak az utóbbi években kezdték el használni a rák és az AIDS gyógyításának kutatásában.
A HIV kórokozája által mesterségesen megfertőzött immunsejtet ugyan sikerült meggyógyítani, de a kutatók siettek leszögezni, hogy még legalább tíz évnyi sikeres kísérletezésre, klinikai tesztelésre és további kutatásra van szükség, mielőtt az eljárást a gyógyászatban alkalmazhatnák.