
![]() |
Csak szobrokat és egyéb kisebb méretű relikviákat hoznak majd a felszínre |
Az ősi városok felfedezője Franck Goddio francia régészprofesszor, aki csapatával két éves kutatás után bukkant rá a rendkívüli jelentőségű leletegyüttesre. A kutatóegység mágneses és ultrahangos érzékelőkkel térképezte fel a tengerfenék domborzatát, nyolc - tízméteres mélységben.
Az egyik legfontosabb felfedezés Herakleion város romjainak léte, mely a leggazdagabb és legkulturáltabb lakott terület volt Európa déli vidékein egészen i.e.331-ig, amikor Nagy Sándor megalapította Alexandriát.
A város nagyságáról és gazdagságáról először a görög Herodotosz írt, aki i.e.450-ben járt Egyiptomban és látta a Herkules tiszteletére emelt gigantikus templomot. A római Seneca szintén említést tesz egy helyen a városról, ostorozva az uralkodó morális állapotokat. A hetedik, vagy nyolcadik században elpusztult városok minden bizonnyal a tengeri archeológia történetének legnagyobb felfedezései.
Gaballa egy helyi sajtóértekezleten, ahol újságíróknak víz alatti videofelvételeken bemutatták a romokat, a CNN-nek elmondta, hogy a városok legtöbb kincse a tenger alatt marad, csak szobrokat és egyéb kisebb méretű relikviákat hoznak majd a felszínre és mutatnak be a legnagyobb múzeumokban.
