Bambuszvirágzás miatt lehet éhínség Mianmarban
Mianmar jelentős területén megtalálható a Melocanna baccifera nevű bambuszfajta, amelynek egyik sajátossága, hogy 48-50 évente virágzik. A növény ekkor hozza gyümölcseit is és utána elpusztul. A katasztrófát az okozza, hogy a patkányok kedvelik ezt a gyümölcsöt és a proteinben gazdag termés fogyasztása miatt mértéktelenül elszaporodnak. Amikor elfogy a bambusz, rávetik magukat a rizs- és kukoricaültetvényekre, a szegény lakosság fő táplálékforrásaira. Az előző virágzás 1958-ban volt, akkor 10-15 ezer volt a halottak száma.
A helyi idősek szerint a most folyamatban lévő virágzás ennél sokkal súlyosabb helyzetet teremthet, mivel a bambusszal borított területek az elmúlt évtizedekben nagyobbak lettek. A patkányokat szinte lehetetlen irtani, csapda, vadászat nem segít. Sokan elmenekülnek vagy a dzsungelben keresnek élelmet, gyümölcsöket, gyökereket.
A nyáron érkezett némi segítség a FAO-tól és a Világélelmezési Programtól, de ez kevés a félmilliónyi lakosságnak. A világ nem figyelt fel igazán a közeledő bajra, és a mianmari katonai junta sem tesz semmit. Aktivista csoportok, így például a Chin Human Rights Organisation követelései, bírálatai süket fülekre találnak, mint ahogy nem érkezett az ország vezetésétől segítség a Nargis ciklon pusztításai után sem.