Eltávolították a második szívét, mert meggyógyult az első
Hannah Clark esetét csodaként emlegeti kezelőorvosa, Magdi Yacoub, a londoni Imperial College egyetem professzora. Hannahnak kétéves korában ültették be egy öthónapos kisbaba szívét, mert a sajátja már egyáltalán nem volt képes összehúzódásra. A transzplantáció után a kislánynál fellépett az a rákfajta (orvosi nevén EBV PTLD), amely gyakori a szervátültetésen átesett pácienseknél. E betegek immunrendszerét ugyanis gyógyszeresen kikapcsolják, hogy megakadályozzák az idegen szerv kilökődését.
A rák ellen erős gyógyszereket vetettek be, amelyek vesekárosodást is okoztak, de a rák mindig kiújult. Ezért csökkentették az immunrendszert elnyomó gyógyszerek adagolását, ami viszont az új szív működésében kezdett zavarokat okozni. Meglepetésre azonban a régi szív elkezdett normálisan működni.
Az idegen szívet 2006 februárjában távolították el, hogy abba lehessen hagyni az immunszupresszív szerek adását. Ilyen megoldásra még nem volt példa a világon. Több mint három évvel később, 39 hónap elteltével Hannah teljesen felépült a rákból, és a szíve is normálisan működik. Középiskolába jár, sportol, és közben részmunkaidőben dolgozik is.
Kezelőorvosai szerint esetnek az a tanulsága, hogy a gyerekkori szívízom-elégtelenség meggyógyulhat, ha a szív megfelelő támogatást kap. Ezért a jövőben nagyobb figyelmet fognak fordítani gyerekek esetében a kisegítő mechanikus mesterséges szív ideiglenes beültetésének. Hannah esetéről orvosai a Lancet című brit orvosi szaklap keddi számában közöltek cikket.