Rákhoz köthető hibás gént találtak
Az NGR1 gén a mellrákos eseteken túl összefüggésbe hozható a bélrákos és a prosztatarákos esetek felével, valamint a petefészek és hólyag tumorjai közül minden negyedikkel – közölték a Cambridge-i Egyetem patológiai tanszékének szakértői. A kutatók megállapították, hogy a rákos sejtekből hiányzik a 8-as kromoszómának az a szakasza, amelyen az NRG1 jelű gén is található.
„Az NRG1 gén azonosítása lehet a legfontosabb a daganatelnyomó gének felfedezései közül az utóbbi húsz évben, mert alapvetően fontos, új információkat nyújt a mellrák kialakulásának mechanizmusáról” – mondta Paul Edwards, a kutatók egyike. A kutatók részben véletlenül, részben józan mérlegeléssel találták meg a 8-as kromoszómán azt a gént, amely kikapcsolt állapotban volt sok mellrákos sejtben. A gén időnként megsérül, ez vezethet a rákos elváltozáshoz; azt azonban nem tudják, hogy mi okozza sérülését. A kutatók további vizsgálatokat terveznek a most fellelt gén működésének tanulmányozására.
A szakemberek úgy vélik, a kutatás fontos lépés a rák genetikájának megértésére, új stratégiák kidolgozását teheti lehetővé a rák diagnosztikájának és kezelésének fejlesztésére. A tanulmány az Oncogene című szakfolyóirat online kiadásában hétfőn jelent meg.