Nincsenek közelebb a kutatók a HIV vírus elleni védőoltás kifejlesztéséhez, mint húsz éve - jelentette ki David Baltimore, aki virológusként 1975-ben megosztva kapta meg az orvosi Nobel-díjat egy enzim felfedezéséért, melyről később kiderült, hogy ezt használja a HIV vírus az emberi sejtben való sokszorozódásakor.
Baltimore az Amerikai Tudományfejlesztési Szövetség (AAAS) éves konferenciáján beszélt az AIDS elleni küzdelem pillanatnyi állásáról.
"Nagy a kihívás, mert a HIV immunológiai kézbentartása azt jelenti, hogy a kutatóknak le kell győzniük a természetet, olyat tenni, amelyre a természet a maga négymilliárd éves evolúciós előnyével nem volt képes" - mondta Baltimore. Ez a küzdelem azonban sokkal fontosabb annál, semhogy feladhatnánk, annak ellenére, hogy egyesek szerint soha nem találják meg a vakcinát, mondta a tudós.
Úgy tűnik, a vírus kicselezi az emberi immunrendszert, kifejlesztette azt a képességet, hogy megvédje magát. Az eddigi kísérletek mindegyike kudarccal végződött, ezért az oltóanyag után kutató tudósok mostanra pesszimisták lettek.
A sikertelenség ellenére minden kifejlesztett új technológiát kipróbálnak ezen a területen is, például a gén- és őssejtterápiát, amelyek még gyerekcipőben járnak. Baltimore, aki a HIV vírus vezető nemzetközi szaktekintélye, bízik benne, hogy találnak olyan vektorokat, melyekkel bejuttathatók a terápiás gének az őssejtekbe.