Távcső a szemben
A hatvan évesnél öregebb emberek körében a látáscsökkenés egyik leggyakoribb oka az esetek többségében gyógyíthatatlan időskori macula-degeneráció (AMD). Ennek során a retina központi része, a sárgafolt (macula) károsodik, lassan tönkremegy. Nem ismert, hogy pontosan miért alakul ki a szemfenék-meszesedésnek is nevezett jelenség – annyit tudunk, hogy közvetlen oka a sárgafolt ideghártyáját ellátó hajszálerek károsodása. Az AMD-ben szenvedő betegek látása a látótér közepén torzul, elhomályosodik, de a perifériás látás minősége nem változik. A torzulásokat csökkenti a VisionCare alapítóinak, Isaac Lipschitznek és Yossi Grossnak a találmánya, amit a világ legkisebb távcsöveként hirdetnek.
Még idén engedélyezhetik
Az Implantable Miniature Telescope (IMT) nevű eszköz valóban apró, 4 milliméter széles, és a kutatók szerint előrehaladott AMD-t is lehet vele sebészeti úton kezelni. Az orvosok az IMT-t beültetik a páciens szemébe, a szerkezet pedig a szaruhártyával együtt – modelltől függően 2,2-szeres vagy 3-szoros nagyítású – távcsőként funkcionál. Ennek köszönhetően a központi látótér képei nem a sérült sárgafolton fókuszálódnak, hanem nagyobb, egészséges ideghártyát tartalmazó területen.
Az IMT-t csak az egyik szembe ültetik be, majd a páciens részt vesz egy látásrehabilitációs kezelésen, ahol megtanulja használni új szemét. Az implantátumos szem a központi látótér képeit dolgozza fel és akár azt is lehetővé teszi, hogy a beteg újra olvasson, Az érintetlenül hagyott szem a perifériás látásért felel, ez a tájékozódásban és a közlekedésben segít a páciensnek.
Az IMT-t már több mint kétszáz önkéntesen tesztelik, a VisionCare reményei szerint a gyógyszerfelügyelet még idén engedélyezi a forgalmazást. Az előzetes tesztek alapján a minitávcső nagyjából három emberből kettőn segít. Az Egyesült Államokban 1,7 idős amerikai szenved AMD-ben.