Mikroszkóppal látható a fejlődő embrió
A heidelbergi Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium munkatársai Joachim Wittbrodt vezetésével háromdimenziós formában, digitálisan rekonstruálták a peteburok átlátszósága miatt jól vizsgálható fejlődő halembriót, miután új mikroszkópjukkal felvételeket készítettek róla. Párszáz sejtből álló gerinctelenekkel, például férgekkel már megtették ezt a kutatók, ám mindeddig nem volt lehetőség a gerincesek több tízezer sejtből álló embriójának vizsgálatára.
A német csoport által megépített mikroszkóp elég nagy erejű és felbontású ahhoz, hogy egyidejűleg kövesse nyomon a sejtek tízezreit, ám nem használ olyan energiát, amely elpusztítja vagy károsítja az embriót. A mikroszkóp fénylapnak nevezett sugárral pásztázza az embriót, mégpedig több irányból, így a számítógép háromdimenziós képeket tud alkotni. A berendezés elég gyors ahhoz, hogy követni tudja a folyamatokat.
Olcsó hús
A zebrahal kedvelt modellállat a biológusok körében, mert olcsóbb, mint az egerek, de sok tulajdonságában osztozik az emberrel. Amíg összetett szervezetté fejlődik, az embrió sejtjei sokszor osztódnak, vándorolnak a testen belül, különféle alakzatokba és szövetekké rendeződnek. Az új módszerrel már megfigyelték a kutatók, hogy a sejtvándorlás egy része másként zajlik, mint azt korábban feltételezték.
"A mikroszkóp egér, csirke és béka vizsgálatára is alkalmas lehet. Végül is az ehhez hasonló kísérletek hozzájárulhatnak, hogy megértsük, miként szóródik szét egy daganat, vagy miért fordulnak időnként a sejtek a szervezet ellen olyan autoimmun betegségekben, mint az artritisz" - tette hozzá Wittbrodt.