Hiéna- és oroszlándínót találtak
A dinoszauruszok fosszíliáit dr. Paul Sereno, a chicagói egyetem paleontológusa találta nyolc évvel ezelőtt a Szahara közepének déli részén, a Nigerhez tartozó Tenere régióban – írja a BBC. A 110 millió évvel ezelőtt élt állatok azonosításában és leírásában a bristoli egyetem kutatója, Steve Brusatte is segített, a részleteket az Acta Paleintologica Polonica című szaklapban publikálták.
Mint Brusatte a BBC-nek elmondta, mindkét faj egy-egy húsevő ragadozócsoport korai képviselője – olyan ragadozóké, amelyek aztán a krétakorban 50 millió évig uralták Afrikát, Dél-Amerikát és Indiát. Az egyik most felfedezett állat, az Abelisauridae családba tartozó, Kryptops palaios nevű, nagyjából 8 méter hosszú őshüllő valószínűleg dögevő volt. Erre utalnak apró fogai, erőteljes állkapcsa és rövid pofája, amin kis szarvkinövés is virított.
A másik felfedezett a dögevőhöz hasonló méretű, Carcharodontosauridae családba tartozó Eocarcharia dinops fogazata alapján minden bizonnyal vadászó életmódot folytatott. "Akárcsak ma az afrikai szavannákon: oroszlánok és hiénák élnek egymás mellett, de máshogy táplálkoznak. Lenyűgöző, hogy 110 millió éve is hasonló ökoszisztéma volt itt" – fogalmazott Brusatte. Az Eocarcharia szemei fölött két csontkinövés volt, a kutatók szerint elképzelhető, hogy a hímek ezekkel viaskodtak párzás idején.
Nem ez volt egyébként Sereno és Brusatte első gyümölcsöző együttműködése: tíz éve Sereno találta meg, később pedig Brusatte azonosította új fajként a Carcharodontosaurust. A Carcharodontosauridae család névadójából a múlt század első felében is találtak kisebb darabokat. A 13-14 méter hosszú állat a Tyrannosaurus Rex és a Giganotosaurus mellett az egyik legnagyobb ragadozó dinoszaruszként ismert.