Játékkal kezelnek drogfüggőket
A virtuális valóságok egyre jobban részt vesznek a modern gyógyászatban. Kezelnek velük fóbiákat, a rehabilitációs módszerek között is már találunk ilyen eszközöket, újabban pedig a szenvedélybetegek gyógyításában is megjelennek. Zach Rosenthal, a Duke University professzora például kollégáival olyan játékot készített, ami drogfüggőknek segít megszabadulni káros szenvedélyükről – írja az ABC News.
Egy már meggyógyult
A kábítószeraddikciótól szenvedők egyik legnagyobb problémája a mentális függőség, vagyis az a jelenség, amikor a szervezet nem produkál a drog megvonásakor pánikreakciókat, a beteg mégsem tud ellenállni a kísértésnek. Rosenthal játéka ennek kezelésében segít. A programban megjelenő környezetben drogdealereket modelleztek le, akik virtuális drogokat ajánlanak a játékosnak. A való világban jelen levő kísértések a játékban is megtalálhatók virtuális formában.
A játékos reagál a virtuális környezet ingereire és értékeli, hogy éppen mennyire sóvárog kábítószerek után. Amikor eljön az a pillanat, hogy a vágyakozás szintje csökken, a terapeuta megpróbálja összekötni ezt a pillanatot valamilyen eseménnyel, például egy hangsorral. A későbbiekben ezt a hangsort a játékos lejátszhatja a játékban, ha éppen egy olyan szituációba kerül, ahol el kell döntenie, hogy használ-e drogot.
Rosenthal szerint a játék a drogok utáni sóvárgás mentális rögzülését segít kitörölni azáltal, hogy azt a pillanatot rögzíti, amikor a drogfüggő éppen úrrá lesz a sóvárgásán. Bár a professzor módszerét többen kritizálták mondván, a virtuális környezet nem tudja megfelelően leképezni a valós sóvárgást, legalább egy betegen működött a terápia. Az illető egy 52 éves visszaeső drogfüggő, aki az ABC-nek úgy nyilatkozott, hogy a játék csodákat tett vele. Jelenleg a játékkal csak a kokainfüggőséget lehet kezelni, de Rosenthal szerint a módszer elviekben bármilyen droggal működhet.