Fagyasztott egeret klónoztak
Eddig kizárólag élő donorsejtekből klónoztak a világon, de most megdőlni látszik az a tudományos nézet, hogy a fagyasztás és felolvasztás során annyit károsodik a DNS, hogy használhatatlanná válik. Egy kobe-i japán kutatócsoport ugyanis fagyasztott egér sejtjét felhasználba végzett sikeres klónozást.
Az első sikeres klónozási kísérlet, az 1996-os Dolly birka esete óta minden klónozás azzal a módszerrel zajlott, hogy eltávolították az élő sejt magját, amit egy üres petesejtbe ülettek, és az így létrehozott sejtnél kemikáliákkal beindították az osztódást. A japán kutatócsoport viszont egy 16 éve mínusz húsz fokra fagyasztott egér felolvasztott agysejtjeiből klónozott új állatot.
Fagyott mamut - élő mamut
A kutatók azt állítják, hogy az általuk használt technológia megteremtette a rég kihalt állatok klónozásának lehetőségét.
Az eredmény hatására azonnal elindult a találgatás a kihalt és veszélyeztetett állatok újraélesztéséről, mert ha a fagyott egérből lehet klónozni, akkor logikusnak tűnik, hogy akár a negyvenezer éves, fagyott mamuttestekből is lehetne. A kutatók szerint azonban a fogadó petesejtnek és a béranyának egy élő, és a fagyasztott DNS-hez illő egyedből kell származnia, ami a kihalt fajok esetében komoly problémát jelent, fogalmaznak a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratában megjelent tanulmányukban.