Amerikai kutatók megállapították, hogy a fogantatás időpontja befolyásolja a babák egészségét. A májusban fogant babák például nagyobb valószínűséggel korábban születnek a tervezettnél, és ez hátrányosan befolyásolhatja az újszülött egészségi kilátásait.
A Proceedingsben megjelent tanulmány szerint az idő előtti születés oka valószínűleg az, hogy a terhesség végén, januárban és februárban nagy az influenzafertőzések aránya, ami pedig elindíthatja a szülést. A szakértők úgy látják, a nyári hónapokban fogant, áprilistól kezdve születő gyermekek átlagosan 8-9 grammal nehezebbek a máskor fogant babáknál. Ez az anyák nagyobb mértékű súlygyarapodásával van összefüggésben.
A szocioökonómia is számít
A kutatáshoz Janet Currie és Hannes Schwandt, a Princeton Egyetem tudósai több mint 1,4 millió egyesült államokbeli gyerek adatait elemezték. Az összefüggések pontosabb vizsgálata miatt csak olyan anyák adatait vették figyelembe, akik egynél több gyermeket szültek. Ha ugyanis egy anya az év különböző szakaszában szüli meg gyermekeit, akkor kizárható, hogy az összefüggésekhez az anya személyének köze van.
Már számos kutatás készült, amely a születés időpontját az utód későbbi állapotával, például a magasságával, az intelligenciahányadosával vagy jövedelmével hozta összefüggésbe. Általában mindezt a környezeti tényezők évszakonkénti változásával magyarázzák.
Nemrég arról számoltak be kutatók, hogy a születés időpontja szempontjából az anya szocioökonómiai helyzete is döntő. Kimutatták, hogy a szegényebb vagy kevésbé képzett anyák, a hajadon vagy kisebbségi nők gyermekeiket többnyire olyan hónapokban hozzák világra, amelyek hozzájárulhatnak a baba rosszabb egészségi állapotához.