
Új elemet fedeztek fel
Az elemet az amerikai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium tudósai és a Dubnai Egyesített Atomkutató Intézet kutatói közösen állították elő az oroszországi Dubnában. A kísérletekhez az orosz intézet ciklotronját (részecskegyorsítóját) használták a szakemberek, ahol kalciumatomokkal bombáztak kaliforniumatomokat.
Tíztrillió (tízmilliárdszor egymilliárd) esetből egyszer, kevesebb mint egy ezred másodpercre megtörtént a két atom egyesülése, így a tudósok hat hónap alatt három atomot észlelhettek az új, roppant instabil elemből. A kalcium atommagjában 20 proton található, a kaliforniuméban 98, az ununoktiuméban pedig 118 - ezzel a legnehezebb elemnek ismerhetik el, ha más tudóscsoportok is megerősítik a létezését.
Dr. C. Konrad Gelbke, Michigani Állami Egyetemen lévő Nemzeti Szupravezető Ciklotron Laboratórium kutatója meggyőzőnek látja az ununoktium jelenlétét és előállítását a Physical Review C nevű nagy presztízsű tudományos lapban leíró publikációt. A tudós kommentárjában arra is kitért, hogy valószínűleg azért Dubnában került sor a kísérletekre, mert az ottaniak már nagy tapasztalattal rendelkeznek az erősen radioaktív és igen veszélyes kalifornium kezelésében. "Én nem nyúltam volna hozzá - nyilatkozta Gelbke. - Komisz anyag ez."
Az elemet felfedező kutatócsoport magabiztos: szerintük egy a százezerhez az esélye annak, hogy az ununoktium csak statisztikai hiba a kísérletükben. Külön hangsúlyozták, hogy független vizsgálatok révén kizárták a csalás lehetőségét. Ezt azért említették meg, mert korábban egy másik tudóscsoport az amerikai Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratóriumban már bejelentette, hogy felfedezték a 118-as elemet, de az ellenőrzések során kiderült, hogy az egyik tudós, Viktor Nyinov adatokat hamisított a kedvező eredményhez. Nyinovot az eset után kirúgták.
A természetben is előforduló legnehezebb elem a 92-es rendszámú urán. A mesterségesen előállított legnehezebb elem az ununoktium lesz, ha elismerik a létezését. A periódusos rendszerbe az utolsó oszlopba kerülhet be a radon alá, a közömbösen viselkedő nemesgázok közé. A tudósok szerint létezhetnek még ennél is nehezebb elemek.
