További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
Több mint ötven százalék
Ez a jelentés évek óta vita tárgya. Tavaly egy bírósági végzés elmarasztalta a minisztériumot a jelentés visszatartása miatt, a minisztérium ezért a weblapján közzétett egy, a kutatás legtöbb adatát tartalmazó kivonatot. A teljes jelentés azonban a megjelentnél lényegesen határozottabban fogalmaz: ebben mindhárom kutató több mint ötvenszázalékos valószínűséggel állítja, hogy van összefüggés az elektromágneses terek és a felsorolt betegségek között. Ezt a változatot valószínűleg az elkövetkező hónapokban hozzák nyilvánosságra.
Lehetséges rákkeltő
2001 júniusában az IARC (a WHO rákkutatásra specializált ügynöksége) egy szakértői munkacsoportja már áttekintette a sztatikus és ELF (extrém kis frekvenciájú) elektromágneses terek rákkeltő hatásával foglalkozó korábbi vizsgálatokat. A sugárbiológiai intézet honlapján közzétett IARC-értékelésben az ELF mágneses teret "lehetséges humánrák-keltőként" osztályozták a gyermekkori leukémia epidemiológiai vizsgálataira alapozva.
Minden más felnőtt- és gyerekkori rákra, csakúgy, mint más betegségekre vonatkozó bizonyítékot nem besorolhatónak határoztak meg a nem megfelelő vagy ellentmondó tudományos információk miatt. Ez a "lehetséges emberirák-keltő" besorolás a legenyhébb a három kategória közül (emberben rákkeltő, valószínűleg rákkeltő és lehetséges rákkeltő), amelyeket az IARC használ a potenciális rákkeltő okok osztályozására.
Kétszer több leukémiás gyerek
Az ELF-terek kölcsönhatásba lépnek a szövetekkel, elektromos tereket és áramokat indukálnak bennük. Mindamellett a környezetben található ELF-terek által indukált elektromos áramok általában sokkal gyengébbek a testben természetesen előforduló legerősebb elektromos áramoknál, például annál, amelyik a szívverést szabályozza. Az eddigi állatkísérletek eredményei azt sugallták, hogy az ELF-tereket nem lehet összefüggésbe hozni a rák kialakulásával.
Itthon a határérték alatt
Az ELMŰ honlapján található információk szerint a mai napig nincs bizonyítva a távvezeték körül keletkező mágneses tér egészségre, illetve környezetre káros volta. A cég közleménye arra is felhívja a figyelmet, hogy egész életünk a Föld természetes mágneses mezejében zajlik, a természetben folyamatosan jelenlevő elektromos tér vesz körül valamennyiünket. Az ipari frekvenciás elektromágneses tér megengedett értékeit nemzetközi szabványok határozzák meg, az áramszolgáltató szerint a hazánkban mért és számított értékek nem érik el a megengedettet, illetve a háztartási készülékek közelében fellépő értékeket sem.