Az ábrán a rubídiumban létrejövő Bose-Einstein kondenzáció látható. Baloldalt a háló az atomok jobbára egyenletes eloszlását jelzi, a középső és jobboldali képen látható csúcsok magas atomkoncentrációt jeleznek. |
A kutatók alkáli atomokból álló gázokban érték el a Bose-Einstein kondenzáció különlegesen tiszta megjelenését. Korábban bonyolultabb rendszerekben már megfigyelték a jelenséget, melynek tulajdonságait azonban nem lehetett ilyen jól vizsgálni, mivel más tényezők befolyásolták hatását. Így például szupravezetőkben a páros elektronok kondenzációjaként megjelenő ellenállásvesztést és a folyadékok belső súrlódásának eltűnését jelentő szuprafluiditást is megfigyelték már, melyekhez szintén alacsony hőmérsékletre van szükség. Ezeken a területeken elért eredményeket korábban több Nobel-díjjal is díjazták.
A 39 éves Eric A. Cornell a Colorado szövetségi állambeli NIST (Országos Szabványügyi és Technológiai Intézet) kutatója és az ugyancsak coloradói Boulder egyetemének tanára. Carl E. Wieman, aki 50 éves, ugyancsak a boulderi egyetem fizikaprofesszora. Wolfgang Ketterle 43 éves, heidelbergi születésű német állampolgár, aki az Egyesült Államokban él, a MIT (Massachusettsi Technológiai Intézet) professzora.