További Tudomány cikkek
- Egy szál cigaretta elszívása csaknem 20 perccel rövidíti meg az életet
- Kiderült a Dunántúl népvándorlás kori népességének genetikai összetétele
- Teller Edétől a kaszinókon át a kvantumszámítógépig
- Lassan átveszik a macskák ennek a szigetnek az irányítását
- Kiderült, lehetnek-e boldogok az egyedül élő emberek
Fejtörők
Nyáron például, a Google név feltüntetése nélkül hirdetőtáblákat helyezett el a Szilícum-völgyben és a Harvard téren, melyeken a következő volt olvasható: [az első tízszámjegyű prím az e egymást követő számjegyeiben].com, írta a MathWorld matematikai szaklap. Az url kitalálásához tehát azt kellett meghatározni, hogy mi az első tízszámjegyű prím, ami az e konstans egymást követő számjegyeiben előfordul. (Az e, azaz az Euler-szám, az (1+1/n)n sorozat határértéke, transzcendens szám, első néhány számjegye: 2,7182818284....)
Aki bepötyögte a http://7427466391.com url-t a böngészőjébe, először egy gratuláló oldalra jutott, majd egy második rejtvénnyel találta szembe magát:
f(1)= 7182818284
f(2)= 8182845904
f(3)= 8747135266
f(4)= 7427466391
f(5)= __________
Az előző után ez már nem annyira nehéz feladat, ezek a számok az e egymást követő számjegyei, így könnyű meghatározni az ötödiket, ami 5966290435. Ezen a címen már egy Google-logós oldal volt, állásajánlattal.
Ikozahedron
A programozóelit kiválasztásához a Google most egy alkalmassági vizsga anyagát tette közzé olyan lapokban, mint az MIT-s Technology Review, a Mensa, a Linux Journal, a Dr. Dobbs és a Physics Today. A 21 kérdéses tesztben olyan fejtörők szerepelnek, mint "hányféleképpen lehet kiszínezni egy ikozaédert három színnel?", illetve "1 ohmos ellenállások végtelen, derékszögű, kétdimenziós rácsán mekkora az ellenállás két pont között, amik egy lólépésnyire vannak egymástól?".
A tesztben vannak személyesebb kérdések is, például, hogy mely három színnel színezné ki azt a bizonyos ikozaédert, illetve mi a valaha felírt leggyönyörűbb egyenlet. A pályázóknak haikut is kell írni a keresések mennyiségének idényhez köthetőségéről.
Csábítanak
A cégnek azonban nem csak ilyen módon keres alkalmazottakat, az elmúlt két évben pénzdíjas programozóversenyeket is szervezett, hogy a legjobb programozókat ezeken keresztül csábítsa el más cégektől, írta a CNN.
A legutóbbi verseny múlt hónapban zárult le, a 7500 jelentkezőből ötvenen jutottak a döntőbe. Nekik a Google fizette az útjukat a cég központjába, és összesen ötvenezer dollár jutalmat ajánlott fel. A győztes a harmincéves Sergio Sancho lett, aki így tízezer dollárt nyert. A programozónak már volt állása otthonában, Argentínában, de azt mondta, megfontolja, hogy átigazol-e a Google-höz.