Spanyolországban találták meg az első európait
A nyugat-európai emberek elődje Burgos tartományban, a mai Atapuerca-hegységben élt. Mint az Eudald Carbonell és José María Bermúdez de Castro paleontológusok vezette spanyol-amerikai kutatócsoport a publikációban hangsúlyozza, e térségben találták eddig a legpontosabban datált bizonyítékokat Európa egykori benépesítéséről.
(MTI/EPA/Jordi Mestre)
Eudald Carbonell és kollégái szerint a megkövesedett csontok és fogak a Homo antecessornak nevezett emberelőd jegyeit mutatják, aki a modern európaiaknak és a Neander-völgyi ősembernek egyaránt elődje lehetett. A lelet mellett tűzkövek pattintására szolgáló kőszerszámokat és vágási nyomokat mutató állati csontokat is találtak.
A Homo antecessor első, mintegy 800 ezer éves megkövesedett maradványait 1994-ben ásták ki az Atapuerca-dombság területén, és három évvel később mutatták be a közönségnek. A most felfedezetthez hasonlóan régi csontokat még nem találtak a kutatók, akik egyebek között azt is megállapították, hogy az első európaiak emberevők voltak. Elődeik Afrikából érkezhettek az Ibériai-félszigetre, talán a Közel-Kelet vagy a Kaukázus felől.