Az első, genetikailag módosított sejtekből klónozott malacok fotó: EPA |
A génmanipulált malacoknak az a legnagyobb előnyük, hogy a génsebészek emberi géneket tudnak beültetni a születendő egyedek DNS-láncolatába, s ez nagyban elősegíti, hogy az emberi szervezethez még inkább hasonló felépítettség malacok szülessenek. (Bármennyire meglepő, az ember és a malac között jelentős fiziológiai hasonlósságok mutathatók ki.) Felmérések szerint az emberek erkölcsileg is elfogadhatóbbnak tartják "transzgenikus" disznók szerveinek emberekbe való beültetését, mint például majmokét.
Alan Colman, a PPL tudományos kutatásért felelős igazgatója szerint a génmanipulált kismalacok születéséhez kapcsolódó tudományos kísérletek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a skót vállalat olyan "transzgenikus" disznókat hozzon létre, amelyeknek veséje, szíve, illetve egyéb szervei átültethetők lennének emberekbe is. Colman szerint a laboratóriumi kísérletek négy-öt éven belül elkezdődhetnek.
A sikeres próbák ellenére számos kutató aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a génmanipulált disznók szerveinek transzplantációja esetén az emberi szervezet állati vírusokkal fertőződhet.