Amerikai tudósok rekonstruálták a 11 ezer éve kipusztult gyapjas mamut génállományának a felét, jelent meg a Nature című brit tudományos hetilapban szerdán. A DNS-t két olyan mamut szőrszálából vonták ki, amelyek több tízezer évig feküdtek Szibériában az örökké fagyott talajban. Az egyik 20 ezer, a másik 50 ezer évvel ezelőtt pusztulhatott el.
Fontos helyeken még akadnak homályos részek, de már így is lehetőség nyílt összehasonlítani a gyapjas mamutot (Mammuthus primigenius) a ma élő legközelebbi rokonával, az elefánttal. A két állat génállománya csak 0,6 százalékban különbözik. Ez nagyjából fele akkora, mint az ember és legközelebbi rokona, a csimpánz közötti genetikai különbség.
Korábban mamutcsontokból próbálták kivonni a csontvelői DNS-t, de a csontvelő súlyosan károsodik a fagyban. A szőrszálban viszont meglepően jól megmarad. Nemcsak más forrásból veszik a DNS-t a vizsgálathoz, hanem új módszert is alkalmaznak az elemzésre, amely sokkal gyorsabb.
A siker láttán sokan már azt találgatják, hogy a tudósok feltámasztják-e a mamutot.
Elméletileg lehetséges egy mamutszerű állat létrehozása klónozással. Vagyis az elefánt génanyagából el kell távolítani az elefántspecifikus kódot, és azt a mamutspecifikus kóddal kell helyettesíteni.
A mamut génállományának feltárásával foglalkozó kutatócsoport egyik tagja, Webb Miller azonban úgy véli, hogy fontosabb lesz mai kihalófélben lévő állatok megmentésére használni a módszert, mint kihalt állatok feltámasztására.