További Környezet cikkek
Fotó: Soós Attila |
Nem engedélyezték
Az aranybánya ellen fellépő verespataki Alburnus Maior nevezetű civil szervezet tagjai ugyanekkor a Parlament épülete előtt akartak a képviselőknek tájékoztató anyagokat átadni Verespatakkal kapcsolatosan, de nem kaptak engedélyt a demonstráció megtartására - tájékoztatta lapunkat a Greenpeace.
A parlament dönthet
A csütörtöki megmozdulás célja a parlamenti képviselők tájékoztatása. A román környezetvédelmi miniszternek a napokban kellett volna döntenie arról, megadja-e a bányat megépítéséhez szükséges környezetvédelmi engedélyt, de ehelyett a döntést a parlamenti képviselőkre bízta. Így a Parlament dönt az engedély és Verespatak sorsáról.
Nem jogszerű
Fotó: Soós Attila |
A Greenpeace akciójának célja, hogy mind Bukarestben, mind Romániában felhívják az emberek figyelmét a tervezetre. "A beruházás fontos az ország fejlődésének szempontjából. Ám problémát okozhat az EU tagság megítélésekor, hiszen ellenkezik mind az EU környezetvédelmi jogszabályaival, mint az Emberi Jogi Kartával" - hangsúlyozza Schuster.
Kis haszon, nagy szennyezés
Az óriási beruházást ugyanis mindössze 15 évre tervezték, ennél hosszabb ideig munkahelyeket sem biztosítana, a bánya lezártakor viszont megmaradna a környezeti pusztítás. A Greenpeace szerint befektetett összeg egyötödének felhasználásával akár ötször annyi munkahelyet biztosíthatnának az olyan hosszú távú vállalkozásokkal, mint például a román papíripar.
A verespataki aranybánya tervezett megvalósulása esetén Európa legnagyobb külszíni aranybányája lenne. Több román és nemzetközi civil szervezet is felemelte már hangját ellene. A környezetvédő szervezetek legfőképpen a két gyönyörű völgy elpusztítása, a naponta 20 tonna dinamit és 40 tonna cián felhasználása ellen harcolnak - azaz egy új, nagy méretű potenciális veszélyforrás ellen.