Megtalálták Superman végzetes ásványát
További Tudomány cikkek
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
- A Csendes-óceán villámai miatt lehet több zivatar Magyarországon
- Használható fegyver-e a kínai Halálcsillag?
- Megőrülhetett a Balti-tenger magányos delfinje?
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
Superman rajongói tudhatják, hogy a világ legismertebb sztreccsgatyás hősét csak egyetlen dolog tudja elpusztítani, a kriptonit. Ez a zölden világító, misztikus (és természetesen kitalált) ásvány legyengíti Supermant, iszonyú fájdalmakat okoz neki, és lassan megöli a szuperhőst. Az eredeti képregényekben és a tavaly bemutatott Superman visszatér című filmben némi technoblablával körítve el is hangzik az ásvány pontos kémiai összetétele: nátrium-lítium-boroszilikát-hidroxid, némi fluortartalommal. A szerbiai bányából most pontosan ilyen ásvány került elő, a fluortartalmat leszámítva.
Ott! Lenn a bányában!
Az ásványt a londoni természettörténeti múzeum geológusprofesszora, dr. Chris Stanley vizsgálta be, és ő állapította meg, milyen kémiai elemekből áll a lelet. "Amikor kutatásaim végén rákerestem a neten az ásvány összetételére, megtaláltam a pontos tudományos nevét annál kriptonitnál, amit Lex Luthor lop el a Superman visszatérben" – nyilatkozta Stanley a BBC-nek.
Az ásvány csalódást okoz azoknak, akik a kriptonit (pontosabban a képregényekben kitalált 15 kriptonitfajta leggyakoribb változata, a zöld kriptonit) tulajdonságaira számítanak. Színe ugyanis fehér, és nem világít, bár ultraibolya fényben rózsaszín-narancs árnyalatban fluoreszkál. Az ásvány viszonylag kemény és nagyon finom szemcsés: egyetlen kristálya kevesebb mint 5 mikron méretű (a mikron a méter egymilliomod része).
Nem lehet kriptonit
Az új ásvány neve a nemzetközileg elfogadott szabályok értelmében nem lehet kriptonit, mert semmi köze a kriptonhoz, ami egy létező nemesgáz a periódusos rendszerben. A nátrium-lítium-boroszilikát-hidroxid neve így a lelőhely után jadarit lesz, részletes leírását a European Journal of Mineralogy című szaklap egy későbbi száma közli majd le.
Ha később a bányából nagyobb mennyiségben kerül elő jadarit, akár kereskedelmi haszna is lehet. A boroszilikát üvegeket radioaktív hulladékok tárolásakor alkalmazzák, az ásvány lítiumtartalma pedig a gyógyszeriparban és műszaki eszközök akkumulátorainak készítésekor jöhet jól.