-
Már 4 teraelektronvoltos protonnyalábokat fognak ütköztetni. 2015-ig ezt 7-re növelik.
-
2011. december 13., 18:25
A CERN kutatói tovább szűkítették a részecske lehetséges tömegtartományát. Lehet, hogy jövőre már meg is találják. De mi az a bozon, és mire lesz jó, ha megtaláljuk?
-
2010. november 10., 10:16
A részecskegyorsítóban már nem protonokat, hanem ólomionokat ütköztetnek. Az LHC-nél magyarok is dolgoznak. A fizikusok azt remélik, megpillanthatják az univerzum ősanyagát, a kvark-gluon plazmát.
-
Már 256 csomagban száguldanak protonok a részecskegyorsítóban, cél a Higgs-bozon.
-
Összeeresztették a két nyalábot, megtörténtek a 7 TeV-es részecskekarambolok.
-
2011 végén kezdik a konstrukciós hibák javítását, addig a részecskegyorsító működni fog, de csak a csúcsenergia felén.
-
A részecskegyorsítóban az ELTE és az RMKI kutatói vezetésével figyelték meg, hogy a rekordnak számító 2,36 TeV-s energiaszinten mennyi részecske keletkezik egyetlen ütközésben. Meglepően sűrű lesz a leves, amiből majd a Higgs-bozont kell kihalászni.
-
2009. november 23., 22:09
A CERN részecskegyorsítójában nem vártak decemberig. Képek is vannak az ütközésekről.
-
2009. november 23., 16:15
Már két nyaláb cirkulál a részecskegyorsítóban, és megjöttek az első képek is.
-
2009. november 19., 16:53
Csütörtökön újraindul a legnagyobb részecskegyorsító. Európa vadássza a Higgs-bozont, a kvark-gluon plazmát és a szuperszimmetrikus részecskéket.
-
2008. december 29., 14:35
Az ELTE Elméleti Fizikai Tanszék tudósai a protonok alkotóelemei felől közelítve bizonyították be, hogy az E=mc2 képlet szubatomi szintjen is igaz. Pedig kutatásuknak nem is ez volt a célja.
-
A világ legnagyobb részecskegyorsítója néhány napig működött csak, szeptember óta javítják.
-
A Tevatron részecskegyorsító egy kísérletében megmagyarázhatatlan furcsaságokat észleltek a fizikusok.
-
LHC-túránk második napján lemerészkedtünk az ALICE detektorhoz és megtaláltuk azt a folyosót, ahol Tim Berners-Lee megalkotta a World Wide Web alapjait.
-
A világ legnagyobb részecskegyorsítójának üzemzavara miatt az LHC éppen áll, ezért a létesítmény avatóünnepségén lemehettünk a föld alá, ahol protonnyalábok száguldanak majd közel fénysebességgel.
-
2008. szeptember 22., 10:50
A hiba miatt nem valószínű, hogy az első protonnyalábok ütköztetésére 2009 előtt sor kerülhet az LHC-ben.
-
2008. szeptember 18., 16:10
A svájci LHC hűtőrendszere hibásodott meg.
-
2008. szeptember 10., 20:56
Egy tizenhat éves lány megölte magát, a templomok forgalma a százszorosára nőtt.
-
2008. szeptember 10., 13:30
Bár ütközés még nem történt a részecskegyorsítóban, a detektorok észlelték az első részecskepermetet.
-
2008. szeptember 10., 13:17
A Higgs-bozon már a markunkban, de az új részecskegyorsító okozhat nagy meglepetéseket is. Esélylatolgatás az extra dimenzióktól a sötét anyagig.
-
2008. szeptember 10., 10:40
Szerda délelőtt beindult a világ legnagyobb részecskegyorsítója, ami egy népszerű tévhit szerint elpusztítja majd a Földet. Pedig fekete lyukaktól egyáltalán nem kell tartanunk, viszont szinte biztos, hogy néhány éven belül jobban ismerjük majd az univerzum működését.
-
2008. augusztus 8., 15:10
Augusztus 9-én először küldenek protonnyalábot az LHC egyik szektorába. Az első éles kísérlet szeptember 10-én zajlik majd.
-
Budapesti és debreceni kutatók is dolgoznak a hamarosan beinduló, eddigi legnagyobb teljesítményű részecskegyorsítóban, a svájci LHC-ben. Az intézményben új részecskéket keresnek majd és ősanyagot próbálnak előállítani. Mellékesen keletkezhetnek apró fekete lyukak is, de ezektől nem kell félni.
-
A tudósok szerint megvan az esély arra, hogy fekete lyuk jön létre a kísérletek során, de az szinte azonnal el is fog bomlani.
-
A világ legnagyobb részecskegyorsítójában vizsgált Higgs-bozon az elméletek szerint a gravitáció kialakulásáért volt felelős az ősrobbanás után.
-
Magyar fizikusok hamarosan a CERN-ben keresik a választ arra, hogy van-e ötödik dimenzió és hogy milyen részecskékkel bombázza a Földet egy 37 ezer fényévre levő csillagrendszer.