A szingapúriak állítják, képesek torokkenet mintából izolálni, tisztítani és azonosítani a vírus dns-ét, írja a BBC. A kutatók azt remélik, hogy a gyorsteszt képes lesz megelőzni a járványok kitörését, nem úgy, mint a többi eszköz, amiknek több órára van szükségük az azonosításhoz.
Olcsóbb, gyorsabb
A Nature Medicine-ben megjelent tanulmányban a szingapúri Biomérnök és Nanotechnológiai Intézet tudóscsoportja azt írja, a kézi eszközzel gyorsan tesztelhetik a fertőzés helyszínén, vagy a közlekedési csomópontokban az embereket. Azt írják, az eszköz „ugyanolyan érzékeny, de 440 százalékkal gyorsabb és kétezer-ötezer százalékkal olcsóbb”, mint a jelenleg kereskedelmi forgalomban lévő, hasonló termékek.
A minilabor akkor lehet különösen fontos, amikor az alapvető egészségügyi és higiéniás feltételek hiányoznak, mondják a kutatók. A prototípus 28 perc alatt adott megfelelő eredményt a H5N1 vírusból vett minták alapján.
A vírus elsősorban madarakat fertőz de - bár a szakértők szerint csak bonyolult mutációk útján fertőzhet meg más fajokat -, a veszély az emberről emberre történő terjedésre fennáll. Eddig világszerte közel kétszáz ember halt meg a H5N1-től.