
Újra Európában az Ebolához hasonló halálos vírus
További Tudomány cikkek
-
Ezt a gyümölcsöt kell enni a magas vérnyomás csökkentéséhez
- Jó hírt kaptak a lusták: már napi 5 perc mozgás is nagy változáshoz vezet
- Képzeletbeli lényekkel pótolják a gyerekek, ha nincs testvérük
- Donald Trump szünetelteti az elektronikai cikkekre kivetett vámokat, mégis drágul a PlayStation 5
- A Meta egyszerűen meglopja a művészeket?
Az asszony barlangokban járt az afrikai országban, feltehetően ott fertőződött meg a vírussal, június 16. és 19. között. Július másodikán, hazatérése után két nappal lázas lett és meghűléshez hasonló tüneteket produkált, amelyek a Marburg kialakulásának korai jellemzői, írja a New Scientist. Két nappal később a súlyos tünetek is előkerültek: testének több területén vérzett és májelégtelenség lépett fel. Július ötödikén került kórházba, ahol egy héttel később meghalt.
A New Scientist összeszedte, hogy mit érdemes tudni erről a halálos vírusról.
Honnan jön a Marburg?
A legelső esetet a németországi Marburgban regisztrálták 1967-ben, innen a neve. A vírust élő majmokban, egy állatkísérletekkel foglalkozó intézményben találták. Németországban és Szerbiában tűnt fel a megbetegedés, összesen harmincegy ember kapta el, hét halt meg közülük.
Ezután a Marburg eltűnt Európából, de feltűnt Dél-Afrikában, Kongóban és Angolában is, ahol a 2004-2005-ös járvány 355 embert ölt meg a 399 fertőzött közül. Barlanglakó, gyümölcsevő denevérek terjesztik a vírust, amelynek genomját a nílusi repülőkutya (Rousettus aegyptiacus) nevű faj egyedeiben találták meg. A lipcsei evolúciós antropológiai intézet kutatója, Peter Walsh szerint más denevérek is terjeszthetik.

Mi a betegség kimenetele?
A vírussal fertőzöttek számára nincs gyógymód, de a WHO egészségügyi világszervezet szerint a járványokban nem egységes a halálos kimenetel. Németországban a fertőzöttek negyede halt meg, Kongóban viszont kilencven százalék.
Létezik Marburg-elleni oltóanyag?
Egyelőre nem, de több kutatócsoport dolgozik rajta. 2005-ben egy kanadai genetikuscsoportnak sikerült egy másik vírust módosítani, így előállították a Marburg egyik kulcsfehérjéjét. Azok a makákók, amik kaptak a szerből, immunisak lettek a halálos kórra. Az amerikai hadsereg egészségügyi központja hasonló kutatáson dolgozik: szerintük hasonlóan lehetne kezelni, mint az Ebolát. Legyengített influenzavírusba kell a Marburg fehérjéjét oltani. Eddig azonban egyik módszer sem bizonyult hatékonynak az embereknél.
Hogyan lehet védekezni mégis valahogy ellene?
A WHO ajánlása szerint érdemes távol maradni azokban az országokban található barlangoktól, ahol tudható, hogy létezik a Marburg. Például Ugandában. Nagyon közeli kapcsolat esetén emberről emberre is terjedhet a vírus, de csak onnantól kezdve, hogy a fertőzött személy már tüneteket produkál. A legutóbbi fertőzött, holland nő környezetében lévők közül csak azoknak érdemes aggódni, akik július másodika után találkoztak vele.
