További Tudomány cikkek
- Mike Tyson hatalmas változáson ment keresztül, amikor rájött, hogy nem mehet így tovább
- Jó hír érkezett a kávérajongóknak, meglepő eredményekről írtak egy kutatásban
- Dr. Google rendel: egyre több fiatal diagnosztizálja félre magát
- Több milliárd éves titokra derült fény, a megoldás végig a szemünk előtt volt
- Súlyos katasztrófák várnak ránk, és ennek csak a diktátorok örülhetnek
Avar Ákos, Balogh Mátyás, Bánfi Balázs Miklós, Lengyel Balázs, Törcsi Levente Balázs és Varga Ferenc is hasonló - ,,lehetetlen" kalandra vállalkozott: a hat egyetemista Mongóliába indul kutatóexpedícióra. Útjuk célja Mongólia északkeleti része, Hentij megye, a világhódító Dzsingisz kán szülőföldje. Az erdős-hegyes kelet-mongóliai vidéken magyar kutató évtizedek óta nem járt.
Nem csak az úti cél extrém, az utazás körülményei is azok: nem repülővel vágnak át a nagy orosz sztyeppén, a Transz-Szibériai expresszel zötyögnek egy héten át. Aki utazott már ezzel, tudja, hogy ez az út maga is lehetne kaland, játék, kockázat.
Irkuckban átszállnak a Transz-Mongólia Expresszre, hogy Ulánbátorig folytassák útjukat. Onnan még néhány száz kilométert vasúton tesznek meg utazás Öndörhánig, Hentij megye székhelyéig.
Ez után, mint jó nomádhoz illik, a magyar utazók vesznek néhány lovat és nekivágnak a pusztaságnak. Az út során bejárandó hegyek vízfolyások, hágók és sziklaképződmények, barlangok nevezetes helyek neveit gyűjtik össze a kutatók. Céljuk egyrészt a helynevek származásának és kialakulásának tanulmányozása, a helynevekhez fűződő mesék, legendák dokumentálása.
Másrészt Mongóliában ma is szokásban van áldozat bemutatása a nevezetes helyek szellemének, hogy a szellem jóindulatát elnyerjék. Ezért állítanak úgynevezett obokat, kőből vagy fából készült halmokat. Ezeken helyezik el vértelen vagy véráldozataikat. A kutatók megosztják majd az Index olvasóival az obokról kiderített tabukat és tilalmakat is.
| |
|
Kutatják Dzsingisz kán szellemi és szakrális hagyatékát is. Dzsingisz a XII.-XIII. század fordulóján Belső-Ázsia pusztai nomádjait egyesítve 1206-ban kivívta a Nagy Kán címet. Dzsingisz néhány évtized leforgása alatt meghódította Ázsia nagy részét, és létrehozta a világ valaha létezett egyik legnagyobb birodalmát.
Az expedíció beszámol a sámánhitű lovasnomád nép hiedelemvilágáról, Dzsingisz kán (gyermekkori nevén Temüdzsin) szülőhelyének, az Onon folyó forrásvidékének, és mitológiai nyugvóhelyének, Burkan-Kaldun hegyének közelében élők életéről, mítoszaikról, meséikről, szellemi hagyatékukról.
Útjuk nem lesz veszélytelen. Egyrészt meg kell küzdeniük a természet erőivel, másrészt azokkal a betyárokkal, akik az ország keleti részén a mai napig is garázdálkodnak.
Át kell kelniük közel háromezer méter magas hágón is - ez azért is különös megpróbáltatás lehet majd, mert Magyarországon erre nem lehet felkészülni - a Kékes, ugye, 1014 méter magas csak.
Azútról folyamatosan beszámolnak - interneten, kizárólag az Indexnek, az expedíció médiatámogatójának. Ha módjuk lesz rá, az út során is küldenek tudósítást interneten (erre kevés az esély, ld.: lovak, puszták, végtelen terek), de ha visszaérkeznek, nagyobb lélegzetű fotóval-videoval dúsított riportban számolnak be kalandjaikról. A bővebb képanyagot az exit.index.hu-n találhatjátok majd.