
A koitusz, ahogy Leonardo da Vinci képzelte
A Groningeni Egyetem kórházának kutatói még a múlt évezredben arra vállalkoztak, hogy megvizsgáljanak olyan, korábban tudományos szempontból feltáratlan területeket, mint a női nemi szervek fizikai átalakulása a nő izgalmi állapotba kerülésekor, illetve a pénisz, a vagina és a méh anatómiája közösülés közben.
Már Leonardót is izgatta

A koitusz, ahogy L. R. Dickinson képzelte
Ennél is meglepőbbek azok a fizikai változások, amelyek a szexuálisan felajzott, de nem közösülő nők testében következnek be. Ilyenkor az mri-vizsgálatok tanúsága szerint a méh megemelkedik (bár fizikai mérete nem változik, mint azt régebben hitték), és a vagina elülső fala is meghosszabbodik. Ez utóbbi felfedezés egybevág a korábbi, elektronikus stimulussal végzett kísérletek eredményével, amelyek kimutatták, hogy a vagina elülső fala - mögötte a méhvel - jóval érzékenyebb, mint a hátsó.
Teljes behatolással az orgazmus ellen

A koitusz a valóságban
A 13 elvégzett kísérlet alatt (ebből tízszer közösültek, háromszor csak a nőt izgatták szexuálisan) a nőknek 8 alkalommal volt orgazmusuk, de figyelemre méltó módon egyszer sem úgy, hogy teljes behatolás történt volna - az a három nő, aki nem közösült, csak izgatták, mind elérte az orgazmust, míg azok közül, akiknek vaginájába teljesen behatolt partnerük pénisze, egy sem. A "részleges" vagy "csaknem teljes" behatolás öt alkalomból négy női orgazmushoz vezetett.
A holland kutatók - Willibrord Weijmar Schultz nőgyógyász professzor, Pek van Andel fiziológus, Ida Sabelis antropológus és Eduard Mooyaart radiológus - 1991-ben kezdték a munkát és nyolc évig küzdöttek, mire közölhették eredményeiket. Munkájukat, mint a BMJ cikkéből kiderül, "etikai, technikai és szociális" problémák nehezítették, és a sikerhez elengedhetetlen volt az erős lobbizás, a nem kívánt publicitás (a kíváncsiskodó sajtó) elviselése, és két 25 darab milligrammos Viagra-tabletta is.