További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
|
A genetikailag módosított állatok agyának, szívének és májának vizsgálatakor a kutatók háromszor-ötször több hibát találtak a mitokondriális örökítőanyagban, mint a normális egereknél. A mutánsokon már huszonöthetes korukban megjelentek az öregedés jelei, például szívproblémáik voltak és elkezdtek kopaszodni, pedig akkor még csak fiatal felnőttek voltak. Bár az normális egerek átlagéletkora száz hét, egyik mutáns sem élt hatvan hétnél tovább.
A további kísérletekben az öregedést megakadályozó genetikai, gyógyszerészeti és étrendi megoldások tanulmányozására fogják felhasználni a korán öregedő egereket.
Hosszabb élet?
A tanulmánnyal kapcsolatban Lawrence A. Loeb és George M. Martin, a Washington Egyetem munkatársai a Scientific American tudományos lapnak elmondták, hogy a dns-polimeráz-gamma valószínűleg csak egyike azoknak a molekuláknak, amelyek összefüggésbe hozhatók az öregedéssel. Loeb ugyanakkor elismerte: most bizonyították be először, hogy a mitokondrium mutációja öregedést okoz, és szerinte ennek segítségével létrehozhatnak olyan fejlett mitokondriális polimerázt, amely talán meghosszabbíthatja az életet.