Jövőre már hazánkban is gyógyíthatnak őssejttel
A héten nyílt meg a kaposvári Seffer és Renner magánklinika területén egy őssejt-kutató laboratórium, amely egyben őssejtbank is. Seffer István, a klinika és a laboratórium társtulajdonosa elmondta, reményeik szerint jövőre megkapják az engedélyt és várhatóan négy betegségcsoportnál megkezdhetik a magzati őssejttel való gyógyítást.
A nemzetközi személyzettel és vezetéssel működő kaposvári laboratóriumban az őssejtet elsősorban olyan magzatokból nyerik, amelyek méhen kívüli terhességek és abortuszok során semmisülnének meg – mondta Seffer István. Hozzátette: a laboratóriumnak hivatalos engedélye van erre, abban az esetben, ha a donor írásban nyilatkozik az önkéntes adományozásról. A felajánlásért térítés nem adható.
A magánklinika tulajdonosa elmondta: az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) engedélyére várnak, hogy a magzati őssejteket a gyógyításban is felhasználhassák. Az engedélyeztetés már több fordulón átment, ezért véleménye szerint 2008-ban már alkalmazhatják az őssejt-terápiát bizonyos betegségeknél.
Négy olyan betegségcsoportra dolgozták ki az őssejt-kezelési protokollokat, amelyeknél jelenleg nem alkalmazható a hagyományos terápia – egyelőre csak ennyit árult el Seffer István. Mint mondta, nem szeretné, ha idő előtt jelentkeznének a betegek, hiszen mindenképp meg kell várni az ETT engedélyét.
Az őssejt-laboratóriumot egyébként olyan nemzetközi tudósgárda vezeti, amelynek egy Nobel-díjas professzor is tagja. Főkonzulense pedig az a Baltajtisz Julij professzor, aki korábban már 1000 betegnél végzett űttörő jellegű kezeléseket, többféle betegségben, mint például az arthritis, Alzheimer-kór, különböző szívbetegségek, cukorbetegség és leukémia.