Ötzi elvérzett a gleccseren
További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
Ötzi maradványai 16 évvel ezelőtt kerültek elő az Alpok olasz területén. Azóta számos vizsgálatnak vetették alá, így már korábban kiderült - a gyomortartalom elemzése után -, hogy a halála napját a jégember egy hegyi fennsíkon elfogyasztott étkezéssel kezdte. Később azonban súlyos konfliktusba keveredett, ami végül a halálát okozta.
Mindeddig nem lehetett tudni, hogy a támadás a völgyben érte-e Ötzit, és ez ösztönözte arra, hogy a hegy felé meneküljön, vagy eleve a 3210 méteres magasságban került összetűzésbe a támadóival.
A legmodernebb módszerekkel, számítógépes tomográffal és többdimenziós képet adó röntgennel most elkészült vizsgálatok azonban újabb támpontot nyújtottak arról, mi is történhetett a végzetes napon.
Nem szenvedett sokáig
A felvételeken egy 13 milliméteres repedés látszik Ötzi artériáján, emiatt léphetett fel az erős vérzés. Dr. Ruhli, a vizsgálatban részt vevő egyik orvos szerint egy ilyen sérülés után minden bizonnyal gyorsan beállt a halál, Ötzi tehát nem bóklászott napokig, mint ahogy azt korábban gondolták.
A Zürichi Egyetem kutatói éppen ezért úgy vélik, a halálos lövés a gleccseren érhette a jégembert, mert nem pedig a völgyben, de Dr. Ruhli szerint elképzelhető, hogy valaki segített neki felkapaszkodni, így mindez csak spekuláció.
A seb körül talált alvadt vér arra utal, hogy a nyílvessző szárát valaki letörte. Hogy ki, azt persze nem lehet tudni, a kutatók véleménye ez ügyben is megoszlik: vannak, akik szerint maga Ötzi vagy egy szövetségese, mások szerint pedig a támadói törték le, talán azért, hogy a sajátos jelek alapján ne lehessen őket azonosítani.
A behatolási szög alapján az is kiderült, hogy a nagy erővel leadott lövést a támadó térdelve, vagy a hegyoldalon lejjebb állva adta le. Azt azonban nem tudni, futás közben, vagy álló helyzetben érte-e a lövés a jégembert.
Ilyen volt Ötzi
Ötzi az elmúlt évek egyik legjelentősebb régészeti lelete. Nevét arról a helyről kapta, ahol megtalálták, fegyvereivel együtt, kecskebőr nadrágban.
A kutatók eleinte úgy gondolták, hogy az éhség vagy a hideg végzett vele, csak később derült ki, hogy konfliktusba keveredett.
Ötzi egyébként 46 éves, 159 centi magas volt, és ízületi gyulladás, valamint bélféreg kínozta.